Mértanból tudnátok segíteni?

Adott az ABCD téglalap, AD<AB<3AD. Az M pont az AB, N a BC, P a CD, Q pedig a DA szakaszon mozog úgy, hogy AM=BN=CP=DQ legyen. Az MNPQ négyszög területének minimuma egyenlő az ABCD téglalap területének 2/5-ével. Mennyi az ABCD téglalap méreteinek aránya?
2012. jún. 30. 16:49
 1/4 A kérdező kommentje:
Megpróbáltam úgy, hogy pl. a BC oldal felezőpontja legyen N. Ekkor BN=CN=CP=DQ=AQ=AM. Ez legyen a. DP=BM legyen b. Akkor ABCD területe=2a*(a+b) és MNPQ területe= ABCD területe-(2*AMQ területe+2*BNM területe). De így nem kapom meg a kívánt eredményt.
2012. jún. 30. 17:01
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nevezzük az oldalak arányát x-nek. Vagyis AB = x·AD. Az általánosság feladása nélkül az AD oldal hosszát tekinthetjük 1-nek, ekkor AB = x. Tudjuk, hogy 1 < x < 3


Az AM távolságot nevezzük m-nek. (m < 1)


A koordinátarendszerben tegyük az A pontot az origóba, a B és D pontot a tengelyekre: A(0;0), B(x;0), C(x;1), D(0;1)


Az M,N,P,Q pontok itt lesznek:

M(m;0)

N(x;m)

P(x-m;1)

Q(0;1-m)


Az MN vektor: (x-m; m)

Az MQ vektor: (-m; 1-m)


Ennek a kettőnek a vektoriális szorzatának az abszolút értéke megegyezik az MNPQ paralelogramma területével:


T = |MN × MQ| = (x-m)·(1-m) + m·(-m)

T = 2m² - m(x+1) + x

Ezt alakítsuk teljes szorzattá:

T = (√2·m - (x+1)/(2·√2))² + x - (x+1)²/8


Ez akkor minimális, amikor a négyzetes tag nulla. Ekkor a terület ennyi lesz:


Tmin = x - (x+1)²/8


Az ABCD téglalap területe 1·x. A feladat szerint tehát:


x - (x+1)²/8 = 2x/5


Innen már ugye meg tudod oldani? (Csak az egyik gyök esik 1 és 3 közé)

2012. júl. 1. 11:59
 3/4 anonim ***** válasza:

Bongoló válasza nagyszerű, precíz.

Én így ellenőriztem:

[link]

Szeretném megkérdezni, hogy Te hogyan tudtad ellenőrizni, hogy hibátlan a megoldás? (és a leírás is)

2012. júl. 1. 20:36
 4/4 bongolo ***** válasza:

Biztos illett volna, de szánom-bánom, nem ellenőriztem :)


Egyébként az elején én is GeoGebrát használtam, hogy lássam, nagyjából mi hogyan alakul, aztán a koordinátageometria részt már papíron folytattam.


Egy javítás: Teljes szorzattá alakítást írtam, de természetesen teljes négyzetre gondoltam.

2012. júl. 1. 21:30