Feladat a leírásban Hogyan?


Egy kísérleti autó gyorsításkor és fékezéskor is ugyanakkora abszolút értékű, állandó nagyságú gyorsulással mozog. Álló helyzetből indulva egy darabig növekszik a sebessége, majd csökken és végül az autó megáll. Két percig tartó mozgása közben a legnagyobb sebessége 108km/h.

a) Mennyi ideig gyorsul, illetve lassul a kocsi?

b) Mekkora az átlagsebessége a mozgás egyes szakaszaiban és az egész úton?

c) Mekkora utat tesz meg összesen?

d) Mekkora a gyorsulása az egyes szakaszokon?


2012. júl. 26. 13:48
 1/1 bongolo ***** válasza:

a) Ha a gyorsulás meg a lassulás ugyanakkora, akkor éppen a fele ideig gyorsul, ami 1 perc, és ugyaneddig lassul.


b) Az első szakaszban 0-ról felmegy 108-ra, átlaga 54 km/h. A második szakaszban szintén ekkora, sőt, az egész úton is.


c) Lehet az átlagsebességgel számolni ugyanúgy, mint egy másik korábbi feladatnál. A 2 perc az 1/30 óra, tehát 54 km/h·1/30 h a megtett út km-ben. Ez 1800 méter.


d) 1 perc alatt gyorsult fel 108 km/h-ra. Át kell váltani mindent másodpercre meg méterre:

1 pec = 60 s

108 km/h = 108/3,6 m/s = 30 m/s

Vagyis 60 másodperc alatt nőtt a sebessége 30 m/s-ra, a gyorsulása tehát 30/60 = 0,5 m/s²

Visszafelé is ennyi, csak negatívban, tehát -0,5 m/s²

2012. júl. 26. 13:58