Segítség feladat lent Grafikon Hogyan?


Egyenletesen lassuló kocsink sebessége 100 méteres úton az eredeti érték negyedére csökken.

Mekkora utat tesz meg még a megállásig, ha továbbra is ugyanúgy lassul?

Oldd meg a feladatot három különböző módon: a sebesség-idő grafikon segítségével, az úttörvénnyel és az átlagsebesség felhasználásával is!


2012. júl. 26. 13:49
 1/1 bongolo ***** válasza:

Rajzolj fel egy sebsség-idő grafikont. Vagyis a vízszintes tengely az idő, a függőleges a sebesség. A grafikonba nem tudsz először felírni semmilyen számértéket, csak egy egyenest tudsz húzni akárhová, valahogy így:


[link]


vt = v0/4


A 100 méter megtett út a görbe alatti terület lesz. Nem csak a szaggatott vonalig, hanem le a tengelyig.


Aztán ha tovább húzod a ferde egyenest a tengelyig, az lesz a mozgás maradéka, amikor megállásig lassul. Az így berajzolt kis háromszög területe lesz a maradék megtett út.


A kis háromszög hasonló a nagyhoz. A kis háromszög területe s, a nagy háromszögé 100+s. Az oldalak aránya 1:4, hisz v0 négyszerese vt-nek. A matekból tudjuk, hogy a területek aránya négyzetesen viszonyul az oldalak arányához tetszőleges hasonló alakzatok esetén, persze háromszögeknél is. Vagyis a területek aránya 1:16. Felírhatjuk tehát ezt az egyenletet:


16·s = 100+s


Ebből s kijön: s = 100/15 m. Ennyi utat tesz meg még a megállásig.


-------

A képet egyébként innen vettem:

[link]

2012. júl. 26. 14:14