(2x-4)(x-2)= 12x+8
2012. aug. 16. 19:29
 1/10 anonim ***** válasza:

Sehogy. Ez a kettő általában nem egyenlő, tehát az egyenlőség nem áll fenn.


Amúgy megoldani az egyenletet úgy kell, hogy kibontod a zárójeleket, 0-ra rendezed, aztán megoldóképlet/teljes négyzetté alakítás, a kettő lényegében ugyanaz, illetve szerencsés esetben látszik az egyik megoldás/racionális gyökök keresésével megtalálható, és akkor könnyű elsőfokúra visszavezetni az egyenletet.


2x^2 - 4x - 4x + 8 = 12x + 8,

2x^2 + 4x = 0.

Az egyik megoldás nyilván a 0, így ha x nem 0 oszthatunk x-szel (és nyilván 2-vel is), így

x + 2 = 0,

x = -2.


Tehát ha az egyenlőség fennáll, akkor x 0 vagy -2.


A fent említett módszereken kívül magasabb fokú egyenleteknél gyakran csak közelítő megoldást keresnek. Arra is van kismilliónyi algoritmus.

2012. aug. 16. 20:01
 2/10 anonim ***** válasza:

(2x-4)(x-2)= 12x+8

2x^2 - 4x - 4x + 8 = 12x + 8

2x^2 - 8x + 8 = 12x + 8

2x^2 = 20x

x=10

2012. aug. 16. 20:03
 3/10 anonim ***** válasza:
Bocs 2. vagyok. Elszámoltam az 1.-é a jó!!!!
2012. aug. 16. 20:04
 4/10 anonim ***** válasza:
0 és 10, annyi az egész. Másodfokúval ha számolsz kijön a 0 is.
2012. aug. 16. 20:05
 5/10 anonim ***** válasza:

A másodiknak igaza van, a rendezésem második sorát elszámoltam. Bocsánatot kérek!


2x^2 - 4x - 4x + 8 = 12x + 8,

2x^2 + 4x = 0. EZ HELYTELEN:

HELYESEN:

2x^2 - 20x = 0, és innét ugyanúgy, mint fent. Az egyik megoldás x = 0, ha x nem 0, akkor oszthatunk x-szel, így

2x - 20 = 0

x = 10.


0 és 10 a megoldások.

2012. aug. 16. 20:06
 6/10 anonim ***** válasza:

(2x-4)(x-2)= 12x+8

2x^2-4x-4x+8-12x-8=0

2x^2-20x+8=0

Másodfokú megoldóképlet és kész.

2012. aug. 16. 20:07
 7/10 anonim ***** válasza:
Az 1. és az 5. vagyok. A 3. összezavarodott, az 2. megoldása jó, de azért érdemes elolvasni a rizsámat mellé (ld. 1.).
2012. aug. 16. 20:08
 8/10 anonim ***** válasza:
Upsz, én is elszámoltam, bocsi, de már kaptál választ.
2012. aug. 16. 20:11
 9/10 anonim ***** válasza:

Az 1., 5. és 7. vagyok. Én is összezavarodtam.


A 2. nem jó, mert az egyik lépésben oszt az ismeretlennel, amiről nem tudja, hogy nulla-e. Ilyet nem szabad, mert 0-val nem oszthatunk.


ui.: A fene az egészbe, megyek BTK-ra!

2012. aug. 16. 20:13
 10/10 anonim ***** válasza:

(2x-4)(x-2)= 12x+8

2x^2-4x-4x+8-12x-8=0 //Felbontom a zárójelet

2x^2-20x=0 //Egyszerűsítem

2x(x-10)=0 //Kiemelek 2x-et

Csak akkor lesz 0 az egyenlet, ha valamelyik tényező nulla.

Tehát:

2x=0

x=0 //Egyik megoldás



x-10=0

x=10 //másik megoldás

Remélem így már érthető.

2012. aug. 17. 12:50