Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség! Valaki konyhanyelven...

Segítség! Valaki konyhanyelven letudná írni nekem, hogy egy molekula szerkezeti képletetében hogyan tudom megkülönböztetni a pi-kötést és szigma-kötést?

Figyelt kérdés
és hogy hogyan tudom megkülönböztetni a polaris/apolaris kotest és a molekula poleritasat??? könyvből nem értem:(
2012. aug. 26. 13:28
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha egy kotes van, az szigma kotes. Ha tobb, akkor az elso mindig szigma, a tobbi pi. Apolaris a molekula, ha azonos atomokbol epul fel. Pl: C-C kotes, apolaris, mert a kotes nem vonzodik semelyikhez jobban, hiszen a 2 C ugyanolyan. Polaris pl. C-H. Remelem ertheto. :)
2012. aug. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A molekulában az elektronok kovalens kötést alakítanak ki. A kovalens kötés száma alapján lehet egyszeres(H2), kétszeres(O2) vagy háromszoros (N2). A legkönnyebben megérteni a háromszoros kovalens kötésben lehet a szigma- és pí-kötéseket. A háromszoros kovalens kötésből az első, mindig szigma-kötés. A maradék kettő pedig pí-kötés.

Azaz például:

Cl2 - 1 szigma, 0 pí

O2 - 1 szigma, 0 pí

CH4 - 4 szigma, 0 pí (CH4 molekulájában a szén atom 4 hidrogénatommal alakít ki egyszeres kötést, így ezek szigma-kötések)

2012. aug. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszönöm:) és ha a kötés polaris, akkor a molekula poleritasa dipolusos??
2012. aug. 26. 13:47
 4/8 anonim ***** válasza:
Ugy bizony. Di-kettot jelent, 2 kulonbozo atom van, ami kulonbozo mertekben vonzza a kotest. Ezert dipolus, legalabbis en igy jegyeztem meg. :)
2012. aug. 26. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
és mitől függ, hogy a kötés eyszeres kétszeres vagy háromszoros??
2012. aug. 26. 14:02
 6/8 anonim ***** válasza:

Attól, hogy melyik vegyületről beszélünk. ;)

Annyival egészíteném ki a válaszokat, hogy attól, hogy egy kötés poláris, a molekula még lehet apoláris, akkor ha szimmetrikus a molekula.

Pl. ammónia ( NH3): a nitrogén-hidrogén kötések polárisak, de mivel maga a molekula szimmetrikus (tehát lényegében az erők eredője nulla), ezért apoláris.

2012. aug. 26. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
nem igaz. az ammónia telesen dipólusos, mivel a trigonális piramis nem szabályos alak. Ellenben például a ch4-ben a kötések gyengén polárisak, a molekula viszont telesen apoláris a szabályos tetraéder miatt.
2012. aug. 26. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Rájöttem, hogy a nemkötő elektronpáeok miatt, pont nem igaz, amit mondtam. Akkor legyen CH4, vagy akármelyik alkán.
2012. aug. 27. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!