Nem lehet egy az egyben beirni a számológépbe hanem csak részeredményeket lehet vele kiszámolni
2012. szept. 4. 20:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Miert kell negyzetre emelni?


Ha pl valamilyen fizika szamitashoz kell, akkor megtarthatsz 4-5 ertek-szamjegyet, a tobbit meg elhanyagolhatod.


pl:

"230871622349015"-t kozelitheted mint

"230900000000000" (az elteres kb 0.01%)


anit ugy is irhatsz hogy: 2.309 x 10^14


a negyzete ennek pedig 5.331 x 10^28

2012. szept. 4. 20:46
 2/8 anonim ***** válasza:
bocs, helyesen "230900000000000"
2012. szept. 4. 20:47
 3/8 anonim ***** válasza:
hmm ugy latszik a rendszer levagja a tul sok zerost; a lenyeg az h 15 szamjegy van ott
2012. szept. 4. 20:48
 4/8 A kérdező kommentje:
Ez a matekfeladatom. Kaptam egy számot és emeljem négyzetre
2012. szept. 4. 20:49
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez a szám:

123456789876543


Fölbontod úgy, hogy

123456780000000+9876543

Másképp:

12345678*10^7+9876543


Ennek a négyzete:

(12345678*10^7+9876543)^2


(a+b)^2=a^2+2*a*b+b^2


a^2=12345678^2*10^14


Persze ez még mindig túl nagy egy sima számológépnek, de ugyanúgy föl lehet vágni két négyjegyűre, amivel már asszem elbánik as zámológép.


Szóval macerás, de így meg lehet csinálni.

2012. szept. 4. 20:56
 6/8 anonim ***** válasza:

" Kaptam egy számot és emeljem négyzetre "

Lehet, hogy az nem-akármilyen szám, érdemes lenne kiírni.

2012. szept. 4. 21:02
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha pontosan kell kiszámolni, akkor írásbeli szorzás. Ha nem kell pontosan, hanem elég 5-6 tizedes jegyre, akkor ugyanaz a módszer, amit az előttem szóló írt.


Mondjuk ne 10-es számrendszerben csináld, mert úgy sokára lesz meg. Ha 8 jegyet bír a számológépet, akkor a 10 000-es számrendszert javaslom.


A 15 jegyű szám például a 544 1374 9879 1324.


Akkor

544 1374 9879 1324 * 544 1374 9879 1324


544*1324 = 72 0256, a 0256-ot az 1324 alá írod, a 72 maradék.


544*9879 = 537 4176, ehhez hozzáadod a maradékot, és az utolsó jegyét (ami most egy 4 hosszú sorozata a 10 "eredeti jegynek"), azaz a 4248-at a 9879 alá írod, marad az 537.


Ha mind a 4 jegyet megszoroztad az 544-nel, akkor eggyel tovább mész, az 1374-gyel szorzod végig a jegyeket, csak most eggyel jobbra csúsztatva írod alá.


Aztán a végén összeadod a négy számot írásban, mert számológéppel nem tudod.


Mondjuk két 8 jegyű szám példáján végigcsinálom. Legyen ez a 9549 5876 és a 6468 7464.


0000 9549 5876 * 6468 7464

-----------------

6176 6732 5968 0000 +

0000 7127 8121 8464

=

6177 3860 4089 8464

2012. szept. 4. 21:14
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek :) sikerrrrr
2012. szept. 4. 21:59