Hogy kell az ilyet megoldani?


x^2+y^2=117

xy=54



2012. szept. 16. 16:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Úgy, mint minden egyenlőség rendszert:


Az egyik egyenletet felhasználva kifejezed az egyik változóból a másikat. Itt érdemes általában a nem négyzetest választani, mivel nehézkésebb egy négyzetesből kifezejni.


Tehát fejezük ki x-t a másodikból:

x = 54 / y (itt vizsgálni kell, hogy y nem lehet 0

2012. szept. 16. 16:47
 2/5 rajcziz ***** válasza:

A lineáris egyenletből kifejezed az x-et vagy az y-t, mindegy.


x*y=54 => x=54/y


Ezt behelyettesíted a másik egyenletbe:


(54/y)2+y2=117

2916/y2 + y2 = 117


Szorzol y2-tel:

2916 + y4 = 117y2

y4 - 117y2 + 2916 = 0


y2 helyébe behelyettesítesz egy m-et: m csak pozitív szám lehet

m2 - 117m + 2916 = 0


A pozitív megoldás az m, az y ennek a gyöke, az x-et kiszámolod a lineáris egyenletből.

2012. szept. 16. 16:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Hoppá...véletlenül elküldtem. Tehát azért kell vizsgálni, mert y = 0 esetén nem oszthatunk, tehát megnézzük, hogy megoldása-e a y = 0, nyilván nem az, akkor ezentúl kizárhatjuk.


Akkor x helyére behelyettesítjük:

(54/y)^2 + y^2 = 117


2916 + y^4 = 117y^2


y^4 - 117y^2 + 2916 = 0


Ez y^2-re nézve egy négyzetes egyenlet, tehát a megoldóképlet szerint:

(y^2) = [117 +- gyök(117^2 - 4*2916)] / 2


A gyök alatti érték 45, tehát y^2 vagy 36, vagy 81.


Ezekből gyököt vonva y lehetséges értékei (mellette x értéke):

6 9

-6 -9

9 6

-9 -6



Tehát a 6;9 és a -6;-9 számpárok ezen feladat megoldásai.

2012. szept. 16. 16:55
 4/5 anonim ***** válasza:
ugyanezt a példát nem tudta megoldani egy hete egy másik emberke... ennyire nem figyeltek órán?
2012. szept. 16. 16:56
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Utolsó, ez házi volt, és még nem vettük, a tanár azért adta fel, hogy gondolkozzunk, mert következő órán ezt vesszük.

2012. szept. 16. 18:58