Nekeem ez túl magas:

Az állatok iskolájának egyik osztályába tyúkok ls birkák járnak. Ezekenke az állatoknak összesen 30 feje, és 80 lába van. Hány tyúk, és hány birka jár ebbe az osztályba?



2012. szept. 22. 16:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Hány lába van 30 tyúknak?

Csak hatvan.

Húsz láb hiányzik.

Minden birkának kettővel több lába van, mint minden tyúknak.

Tehát hány tyúkot kell a harmincból birkára cserélni?

2012. szept. 22. 16:46
 2/4 anonim ***** válasza:

Amit az első ír, az még jobb, mint amit én írtam, de ha már legépeltem, akkor elküldöm.


Szóval, először is a kérdés az, hogy hány tyúk és hány birka jár az osztályba. Kettő dolgot nem tudsz, amit kéne, ezek pont azok amikre a feladat is rákérdez. A tyúkok számát, illetve a birkákét. Hogy ne kelljen annyit írni, ezért a tyúkok számát úgy fogom hívni a továbbiakban, hogy x, a birkákét úgy, hogy y.


Minden állatnak egy feje van, tehát ha 30 fejük van összesen, akkor 30 állatnak kell lennie összesen ez x (ugye a tyúkok száma) meg y (a birkák száma) összesen, tehát

(1) x + y = 30.


Meg van adva az is, hogy hány lábuk van összesen. Ezt úgy is meg tudjuk számolni, hogy tyúkoknak egyenként 2, a birkáknak egyenként pedig 4. Így a tyúkoknak összesen x*2 lába van, a birkáknak y*4. Az összes állatnak pedig

(2) 2*x + y*4 = 80.



Most, hogy felírtuk ezt a két egyenletet, már ügyeskedhetünk csak matekkal. Az első egyenlet igaz marad, ha mindkét oldalából kivonjuk ugyanazt a számot, mondjuk y-t.

(1) x = 30 - y.

Na most ez (ahogy kedvenc fizikatanárom mondaná) űberf*sza, mert már tudjuk, hogy hány csirke van. Legalábbis tudnánk, ha ismernénk a birkák számát, de most a csirkék számának ezt az alakját beírhatjuk a második egyenletbe:

(2) 2*(30 - y) + 4*y = 80.

Az egyenlet ugyanaz marad, ha elosztjuk mindkét oldalát ugyanazzal a (nem nulla) számmal, most 2-vel fogom,

(2) 30 - y + 2y = 30 + y = 80,

és kivonom ugyanazt a számot, 30-at, mindkét oldalból:

(2) y = 50.


Tehát a birkák száma 50, a tyúkok száma meg ugye 80-ból levonva a birkáké, azaz 80 - 50 = 30.

2012. szept. 22. 16:54
 3/4 anonim ***** válasza:

És a végén nem osztottam el mindkét oldalt 2-vel, csak az egyiket... Azért csináltam, hogy lásd, ilyet nem szabad.


Az osztástól helyesen:

(2) 30 + y = 40

(2) y = 10,


Tehát a birkák száma 10, a tyúkoké x = 30 - 10 = 20.

2012. szept. 22. 16:57
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm
2012. szept. 22. 17:29