Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki elmagyarázná? (Alárende...

Valaki elmagyarázná? (Alárendelő, mellérendelő összetett mondatok)

Figyelt kérdés

Nyolcadikos vagyok, magyaron nem fejeztük be a 7-es könyvet, most azzal bíbelődünk. Beiratkoztam felvételi előkészítőre (oké, a hivatalos neve tehetséggondozó tanfolyam), csak az első foglalkozásra nem tudtam elmenni. Osztálytársam, aki szintén odajár, lefénymásolta nekem a feladatlapot, amit kaptak. Ahogy ránéztem a papírra, nem értettem a dolgokat. Meg is kérdeztem az oszt társam, de ő sem tudta. Google-ben is néztem, de nem fogtam fel.

Gondoltam, megkérdezem a profiktól (:D)

- Mik azok a... -lői összetett mondatok?? xd

Annyit tudok, hogy ugye van 2 (vagy ennél több) tagmondat a mondatban. Csak azt nem, hogy hogyan lehet megkülönböztetni egymástól az alárendelői, a mellérendelői, a tárgyas alárendelői, birtokos jelzői, magyarázó mellérendelői, meg még ki tudja milyen -lői mondatokat...


2012. szept. 25. 15:27
 1/1 anonim ***** válasza:

Igen, értem. Vannak egyszerű és összetett mondatok.Az összetetteket kell így elemezni, amit Te kérdezel.A mellérendelő összetétel azt jelenti, hogy két egyenrangú mondatból áll az összetett mondatunk, általában az és kötőszó választja el őket.példa:

Kati iskolába ment reggel és otthon felejtette a tornaholmiját.

Alárendelő összetételnél van egy főmondatunk, és van egy alárendelt mellékmondatunk. Ez az alárendelő szerkezet lehet többféle, ahogy Te is írod. Példa:

Kati iskolába ment reggel, azért, hogy megtanuljon olvasni. főmondatunk az első, miért ment Kati iskolába ? Azért, hogy megtanuljon olvasni, célhatározói mellékmondat. Tehát a mellékmondattal magyarázunk, vmit, ami a főmondatból hiányzik, vagy utalunk vmire, ami onnan hiányzik.

Úgy tudod legjobban megjegyezni, hogy ha mondattanilag elemzed, tehát alany,

állítmány, tárgy stb. és valóban ilyen nevű mellékmondatokról is beszélünk.

Még egy dolog, amiről felismerheted, hogy mellérendelő szerkezetről van szó, hogy a mellékmondat önállóan nem értelmes általában.

2012. szept. 25. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!