Holnap dolgozat! Magyarázzátok el, hogy hogyan számítsuk ki a legkisebb közös többszöröst és a lnko - t?!


A prímtényezős felbontást értem (mi akasztófának hívjuk xdd). Eddig hármast kaptam a röpdogákból. Egy erős négyest vagy akár ötöst szeretnék összedobni.Segítsetek, légy szíves! :(

- Legkisebb közös többszörös

- Legnagyobb közös osztó

- És egy kérdés: pl: (x;x)=ide mi alapján írjuk be a számokat???



2012. okt. 3. 18:11
 1/6 BKRS ***** válasza:

A legkisebb kozos tobbszoros primtenyezos felbontasaban minden olyan nagy hatvanyon szerepel amilyen nagy hatvanyon csak megtalalhato az eredeti szamok felbontasaban. A legnagyobb kozos osztonal meg a leheto legkisebb hatvanyon.

Pl:

a=2 * 3^2 * 5

b = 3 * 5^2 * 7


(a,b) = 3 * 5 (ez a legnagyobb kozos oszto)

[a,b] = 2* 3^2 *5^2 * 7 (ez a legkisebb kozos ttobbszoros)

2012. okt. 3. 18:21
 2/6 anonim ***** válasza:

Legnagyobb közös osztó: Van pl. a 12 és a 18. Ennek kell megkeresnünk a legnagyobb közös osztóját. Először prímtényezős felbontással felbontjuk őket, 12: 3×2×2:3× 2(a másodikon), 18:3×3×2:3 (a másodikon)×2. Ezekben megkeressük a KÖZÖS prímtényezőket : 3 és a 2. Ezeket a legkisebb kitevővel. Tehát a két szám a legkisebb kitevővel: 3×2=6. Tehát a legnagyobb közös osztójuk a hat.


Legkisebb közös többszörös: Pl. 12 és 18. Ugyanúgy felbontjuk őket, majd a bennük található ÖSSZES prímtényezőt a legnagyobb kitevővel összeszorozzuk. Tehát 3 (a másodikon) ×2(a másodikon) = 36.


Remélem segítettem!

2012. okt. 3. 18:26
 3/6 A kérdező kommentje:
Értem! A könyvet is olvasom, szóval remélem minden rendben lesz holnap.:S
2012. okt. 3. 18:32
 4/6 A kérdező kommentje:

most van az, h egyszerűsítsük a 12/35 törtet. Prímtényezőkre bontjuk. közös osztó csak az 1.legnagyobb közös osztójuk az 1, ezért nem egyszerűsíthető e 12/35 tört.


A könyvben van ez a példa lkkt - re.


Mennyi a 42 és a 90 legkisebb közös többszöröse?


Megoldás:


A számokat prímtényezőkre bontjuk.


42=2×3×7

90=2×3×3×5


A 42 és a 90 legkisebb közös többszörösének prímtényezős felbontásában a 2×3×7 és a 2×3×3×^is szerepel.(Hiszen a 42-nek és a 90-nek is a többszöröséről van szó.)


42=2×3×7 90=2×3×3×5


[42;90]=7×2×3×3×5=630


a 42 és a 90 legkisebb többszöröse a 630.


[42;90]= 630.


Szóval így már értem...csak kellett egy jó példa rá. A gond az h megtanulom, prímén megy, de dolgozatnál elfelejtem. Bárcsak tudnék puskázni, de nem, mert szégyen lenne lebukni, és azért ez nem olyan nehéz anyag, és leírnám magam a tanár előtt, h lebuknék.

2012. okt. 3. 18:44
 5/6 BKRS ***** válasza:
Szerintem erted te ezt, nem fog kelleni puskaznod.
2012. okt. 4. 15:34
 6/6 A kérdező kommentje:
Végül nem ma volt a dolgozat, ma összefoglaló óra volt.xDD És már értem.:) Köszönöm!
2012. okt. 4. 16:19