Áramkör? Fizika 10. O

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Amikor egy áramkörben folyik az áram az az elektronok elmozdulása miatt van. A pozitív és negatív póluson többlet töltés van,ezért létrejön egy elektromos mező,amely a töltéseket a negatív pólustól a pozitív pólus felé mozdítja. De a vezető belsejében ez fordítva van,azaz a pozitívtól a negatív felé. De hát akkor mi lesz az elektronnal? Mármint negatív pólus taszítja. Most olvastam,hogy igazából ez úgy van,ahogy leírtam azaz negatív---> pozitív. Most akkor,hogy is van ez? Vagy ez is csak egy,ilyen régi megállapodás? Mint a térerősség iránya?



A másik kérdésem pedig:


Ugye mikor beiktatunk egy amper mérőt,akkor sorosan kapcsoljuk,mert elágazásnál az áramerősség csökkenne ezt értem. De a feszültség mérőnél nem számít a két töltés közötti távolság,ezért lehet párhuzamosan kapcsolni. Akkor miért nem lehet a feszültségmérőt szorosan kapcsolni.


Kérlek ha tudod/tudja a választ írjon. Köszönöm.



2012. okt. 3. 20:22
 1/5 A kérdező kommentje:
nem szoros,soros bocsánat.
2012. okt. 3. 20:27
 2/5 anonim ***** válasza:

"De a vezető belsejében ez fordítva van,azaz a pozitívtól a negatív felé." Szerintem ez ugyanannak a megállapodásnak a része.


A feszültségmérőt azért nem sorosan kapcsoljuk, mert az két (áramköri) pont között nézi a feszültségkülönbséget. Ha sorosan bekötöd, akkor "megszakítja" az áramkört (nagy az ellenállása) és fals eredményt adna. Elem+lámpa esetén a lámpa elaludna (a kicsi áram miatt) és U = U_elem / R_összes(feszmérő+lámpa+elem belső) * R_feszmérő-t mutatná.


Az ampermérőt párhuzamosan kapcsolni is érdekes lenne, a kicsi ellenállása miatt az áram jelentősen megnőne, de pontosan csak a párhuzamosan kapcsolt áramköri elem ellenállásának ismeretében tudnánk meghatározni.

2012. okt. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A 2. kérdés azaz a feszültség ellenállás világos. Köszönöm! Az első kérdésnél pedig erre céloztam:


Amikor az elektromos áram törvényszerűségeit felfedezték a tudósok, még nem ismerték az anyag belső szerkezetét. Nem tudták pontosan, hogy mi történik egy vezeték belsejében, amikor áram folyik benne. Az elektromos áram irányát úgy határozták meg, hogy a telep pozitív pólusa felől pozitív töltések áramlanak a negatív pólusa felé. Ma már tudjuk, hogy fémhuzalokban a szabad elektronok áramlanak a telep negatív pólusa felől a pozitív pólus felé (ez a töltésáramlás valódi iránya). Ennek ellenére az elektromos áram irányát az eredetileg megadott módon definiáljuk.


A megállapodás szerinti áramirány a telep pozitív pólusa felől a negatív pólusa felé mutat.


Szóval akkor,hogy is vannak ezek a arám irányok,erre lennék kíváncsi. Remélem érthető a kérdésem,ha nem meg próbálom átfogalmazni.


Mert a könyvben ugye úgy van,hogy az elektromos mezővel ellentétes irányba megy,de hát mindig ellentétes irányba megy az elektron,hisz a elektromos mező iránya megegyezik a pozitív töltés ható mező irányéval. Szóval szerintem lényegtelen,hogy pozitívtól negatív felé vagy fordítva megy. (Bár nekem a másik logikusabb)

2012. okt. 3. 23:07
 4/5 bongolo ***** válasza:
Úgy van, ahogy (gondolom) idézted a könyvből: Régen nem tudtak arról, hogy vannak elektronok, azt hitték, pozitív töltések viszik az áramot. Mivel az irány gyakorlatilag tök mindegy, utána se korrigálták ezt. Vagyis egy áramköri rajzon amikor áramot akarunk odaírni, akkor az I betűs nyilak iránya ma is a pozitívtól a negatívba megy. De közben tudjuk, hogy az elektron pont az ellenkező irányba megy.
2012. okt. 3. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Csak egy kicsit összezavart.
2012. okt. 4. 16:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!