Hogyan kell megoldani? (matek)

58. Egy számtani sorozat első négy tagjához rendre 5-öt, 6-ot, 9-et és 15-öt adva egy mértani sorozat egymást követő tagjait kapjuk. Határozza meg a mértani sorozat hányadosát!
2012. okt. 3. 20:25
 1/1 BKRS ***** válasza:

A szamtani sorozat elso tagja a, a kulonbsege d:

a+5, a+d+6, a+2d+9, a+3d+15 mertani sorozat.

Ennek megfeleloen az egymas utani tagok hanyadosa a keresett hanyados:

q=(a+d+6)/(a+5)

q=(a+2d+9)/(a+d+6)

q=(a+3d+15)/(a+2d+9)


(a+5)q=(a+d+6)

(a+d+6)q=(a+2d+9)

(a+2d+9)q=(a+3d+15)


a(q-1) -d = -5q +6

a(q-1) +d(q-2) = 9-6q

a(q-1) + d(2q-3) = 15-9q

Az 1. egyenletet kivonva a masik kettobol:

d(q-1) = 3-q

d(2q-2) = 9-4q

Az elso ketszereset kivonva a masodikbol:

0=3-2q

q=3/2


Szamold at nem tevesztettem-e el valamit valahol.

2012. okt. 3. 20:41