Tudnátok nekem segíteni egy kicsit a matek háziban?

Egy gömb két párhuzamos, egymástól 6 cm távolságban levő metszősíkja a gömböt 20, illetve 25 cm sugarú körökben metszi. Mekkora a gömb sugara?

2012. okt. 4. 20:42
 1/2 BKRS ***** válasza:

Messuk az origon at egy a sikokra meroleges sikkal a gömböt.

Kapunk egy kört, benne két metsző párhuzamos szakasszal,

az egyik szakasz 40, a másik 50cm-es és egymástól 6 cm távolságra vannak.

A kör középpontját tehát a hosszabbik szakasszal mondjuk x, a rövidebbik szakasszal 6+x hosszú szakasz köti össze,

a kör sugara meg mondjuk r, ez ugyanaz mint a gömb sugara.

Ekkor:

x²+25² = r²

(x+6)²+20² = r²

A másodikból kivonva az elsőt:

12x+36 - 225 = 0

12x = 225-36

x=(225-36)/12

r² = x²+25² = (225-36)²/12² + 625

r=29,55

2012. okt. 4. 21:06
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Megy a zöld pacsi! :)
2012. okt. 8. 13:33