Fizika, termodinamika része. Mi lehet a megoldása?


2 feladatot kaptunk házinak, de neki sem tudok állni..

1. Add meg a hidrogén tömegét ha ismert a hőmérséklete(7C fok), a nyomása(3MPa) és a térfogata(16 liter).


2.Egy 3 m3- es edényben könnyen mozgó dugattyúval 17 C- fokon gázt zárunk el. Kezdeti nyomása 500 KPa. Mekkora lesz az új térfogata,ha T2=37 C-fok?


légyszi segítsetek!



2012. okt. 9. 19:04
 1/3 bongolo ***** válasza:

Ezt kell használni: (általános gáztörvény)

p·V = n·R·T


A hőmérséklet persze Kelvinben kell

A térfogat m3-ben

A nyomás pascal-ben

n az anyagmennyiség mol-ban, 1 mol H2 tömege 2 gramm.

R az egyetemes gázállandó, 8,314 J/mol·K


A második feladatban is ez a képlet kell, pontosabban ez a változata:


p·V/T = n·R = állandó


Most a nyomás állandó, mert a dugattyú könnyen mozog, ezért a képlet még inkább egyszerűsödik:


V/T = állandó

(vagyis V1/T1 = V2/T2)

2012. okt. 9. 19:50
 2/3 bongolo ***** válasza:

Egyébként a 2. feladatban a nyomás feleslegesen van megadva. Az 500 kPa úgy jön bizonyára ki, hogy a légnyomás kb. 100 kPa, plusz még a dugattyú nem súlytalan, az edény felett lehet, annak a nyomása további 400 kPa lesz.


(Mondjuk ha 3m magas az edény és 1 m² az alapterülete, akkor 40000 kg-os 1 m² felületű dugattyúnak pont 400 kPa a nyomása. Eléggé irreális a dolog... de fizikapéldának elmegy :) )


Azért írtam csak le, mert vannak olyan példák is, ahol kell számolni azt, hogy mekkora a dugattyú nyomása. Hozzá kell számolni a légnyomást is olyankor.

2012. okt. 9. 20:00
 3/3 A kérdező kommentje:
köszöntem, nagyjából megtudtam csinálni :)
2012. okt. 9. 20:03