Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség kéne fizikából egy...

Segítség kéne fizikából egy feladathoz, még ma este jó lenne, igazából a levezetés érdekelne?

Figyelt kérdés
Egy R=0,5 m sugarú gömbben h=0,1 m magasságban egy test vízszintesen egyenletes körmozgást végez. Mekkora a nyomóerő, ha a test tömege 0,2 kg? Mennyi idő alatt tesz meg egy teljes kört? A súrlódás és a közegellenállás elhanyagolható, g=10 m/s2.

2012. okt. 10. 23:22
 1/6 anonim ***** válasza:

" h=0,1 m magasságban " Mihez képest? A gömb legalsó pontjához viszonyítva?

Nincs ehhez a feladathoz ábra?

2012. okt. 11. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
nincs sajnos, ennyi van amit írtam, de szerintem igen a gömb alja h=0 m
2012. okt. 11. 00:35
 3/6 anonim ***** válasza:

Én így gondolom a megoldást:

[link]

Örülnék, ha valaki megerősítené, vagy kijavítaná.

2012. okt. 11. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:
Jó a válasz.
2012. okt. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 bongolo ***** válasza:

Lett egy kis időm, pontosítok a válaszon:


Jó a válasz matekosan, de lehet még jobb is fizikás szemmel. Javítottam az ábrán:

[link]


A lényeg, hogy a testre két erő hat:

- a G-vel jelzett súlyerő

- és az Fn-nel jelzett nyomóerő

Ezek pirosak az ábrán.

(Eddig is volt Fn az ábrán, de az valójában a −Fn, most ki is javítottam arra.)


Ennek a két erőnek az eredője lesz az Fcp-vel jelzett centripetális erő.


(Ez a balra mutató lila nyíl. Eddig jobbra mutatott egy lila nyíl, és −Fcp volt ráírva, az helyes volt fizikásan is. Most csak megszaggattam a jobbra mutatót.)


Szóval EREDŐBEN egyetlen cenripetális erővé lehet összeadni az erőket, ez tartja körpályán a testet.


Ennek az erőnek vízszintesnek kell lennie, hogy mindig 0,1 m magasan menjen a test. Ez alapján lehet kiszámolni az Fn erő nagyságát.


A módosított ábrán a fekete szaggatott vonalak mutatják azt a paralelogrammát, ahogy az erők eredője kijön. Viszont számolni kicsit talán egyszerűbb azzal a téglalappal, ami az eredeti ábrán volt, a G, −Fcp és −Fn erőkkel.


Mindegy, a lényeg, hogy a számolás fizikai alapja az, hogy Fcp vízszintes, Fn pedig merőleges a felületre. Ha nem így lenne, a test lecsúszna a 0,1 méteres magasságról. Sok más feladatnál is hasonló megfontolásból lehet rájönni, hogy mit hogyan lehet kiszámolni.

2012. okt. 11. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon köszönöm a részletes választ. Teljes jogos minden észrevételed. Rossz gyakorlat, hogy a gömbre ható erőket ábrázoltam - ezután jobban vigyázok.

Külön nagy és nagyon kellemes meglepetés számomra, hogy a GeoGebra munkalapomat dolgoztad át, az enyémmel teljesen azonos stílusban és azt töltötted fel képként. Ennél precízebben nem is lehetne megfogalmazni a módosításokat.

Még egyszer nagyon köszönöm tartalmilag és formailag is a véleményedet.

2012. okt. 11. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!