Többed fokú szimmetrikus egyenlet megoldása?


Az eredeti egyenlet a következő:

x^4-2x^3+2x^2-2x+1=0


Én a következőképpen kezdtem bele:

1. osztás a középső tag xˇ2-jával.

x^2-2x+2-2*(1)/(x)+(1)/(x^2)

2.azonos kitevők csoportosítása

x^2+(1)/(x^2)-2*(x+(1)/(x))+2

3. Legyen x+(1)/(x) = y (új ismeretlen bevezetése)

y^2-2y+2=0


Megoldóképlettel nem lehet megoldani, mert a gyökjel alatt mínusz állna.


Valahol hibáztam? valaki tud megoldást?


2012. okt. 13. 19:47
 1/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ha válaszolnál, de már megoldottam.
2012. okt. 13. 20:27
 2/3 anonim válasza:
Nokia Handwriting Calculator. Próbáld ki!
2012. okt. 19. 21:37
 3/3 Cili2023 válasza:

y^2-2y+2=0 sort rontottad el, mert ha y=x+1/x, akkor y^2=x^2+2+1/x^2, amelyből y^2-2=x^+1/x^2

így helyesen: y^2-2y=0

Innen már lesz y1=0 és y2=2 megoldásod, amelyet vissza kell helyettesítened és akkor y1 nem ad valós megoldást, de y2 igen, azaz x=1 lesz.

2023. febr. 5. 19:41