Claw666 kérdése:

Fizika Példa! Valaki megtudja oldani?

1 50 cm^2 alapterületű, 20 cm magas elhanyagolható súlyú, alul nyitott, vékony falú dobozt, addig nyomunk be a higanyba,amíg éppen a a felső szintjéig merül be. A hőmérséklet állandó, a külső levegő nyomása 10^ 5 Pa. Mekkora a doboz belsejében ekkor a levegő nyomása? Mekkora erővel kell a dobozt ebben a helyzetben leszorítani?

2012. okt. 14. 21:25
 1/1 bongolo ***** válasza:

Mi az az 1 az elején? 150 cm² alapterület?


Tanultátok a higanymillimétert? (Nem biztos)

20 cm = 200 mm

A higanyoszlop magassága 200 mm, ezért a nyomása 200 mmHg. A külső légnyomás 10^5 Pa = 100 kPa = 750 mmHg. Az össz nyomás tehát 950 mmHg.


Ha nem tanultátok a higanymillimétert:

A higany sűrűsége 13,5 g/cm³

20 centi magas, 1 cm² alapterületű higanyoszlop tömege 20·13,5 = 270 g. Ennek a súlya 2,7 N (ha 10-es g-vel számolunk)

1 cm² = 10^(-4) m²

A higanyoszlop nyomása p=F/A = 2,7N/10^(-4)m² = 27 kPa.


A belső levegő össz-nyomása tehát 100+27 = 127 kPa


Mekkora erővel kell leszorítani:


A higany plusz nyomása 27 kPa, ezt kell nekünk kompenzálnunk. p=F/A, vagyis F=p·A, ahol A=150 cm²:

F = 27 kPa·150 cm² = 27000 Pa · 150·10^(-4) m² = 2,7·150 N

2012. okt. 15. 12:27