Mi a 2006^2007+1 kifejezés utolsó számjegye?

2012. okt. 15. 10:40
 1/5 anonim ***** válasza:
7.
2012. okt. 15. 10:45
 2/5 anonim ***** válasza:
7
2012. okt. 15. 10:47
 3/5 anonim ***** válasza:
7
2012. okt. 15. 11:05
 4/5 anonim ***** válasza:

Ja, és itt egy kis magyarázat is:


Ugyebár 6*6 = 36. Ha két 6-al végződő számot összeszorzunk, akkor ha részekre bontjuk a szorzást, mindenképpen találunk egy tagot, amelyik 6*6 lesz, a magasabb helyi értékek összeszorzásából viszont nem lesz kisebb helyi érték az eredményben. Egy példa:


76 * 26 = 70*26 + 6* 26 = 70*20 + 70*6 + 6*20 + 6*6 = 1400 + 420 + 120 + 36


És mivel ennél a hatványnál mindig 6-os végűeket szorzunk 6-os végűvel, hiszen 2006*2006 is 6-os végű, ezért (2006*2006)*2006 is az, és így tovább, ezért a hatvány eredménye is 6-os végű lesz. Az 1-et hozzáadva lesz így 7 a vége.


Egyébként ugyanígy pl. 2008^100000 4-essel végződik, de 2678^99999 is.

2012. okt. 15. 12:47
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat
2012. okt. 15. 15:15