Háromszög oldalai 12,13,17 cm. Mekkora a súlyvonalak hossza?

Elviekben szinusz/koszinusztételt kéne használom.
2012. okt. 19. 13:49
 1/3 anonim ***** válasza:
Rajzold le a háromszöget! Rajzold bele csak az egyik súlyvonalat! Találsz az ábrán egy háromszöget, amelynek az egyik oldala = az eredeti háromszög egyik oldalával, a másik=egy keresett súlyvonallal, a harmadik pedig = na mivel?
2012. okt. 19. 14:06
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A jelölések értelmezéséhez egy ábra


[link]


Remélem, így könnyen megtalálod az előző válaszoló által említett háromszöget (ABA')


- Ebből a Sa súlyvonalra felírható a koszinusz tétel

- a képletben előforduló cosß az eredeti háromszögből számítható

- Behelyettesítve a súlyvonal képletébe megvan egy súlyvonal: Sa

A többit hasonlóképp lehet meghatározni.

**************************************************


De ha kevesebbet akarsz számolni, egy kis algebrai segédlettel egyszerűsíthető a megoldás.


Maradjunk az Sa kiszámításánál.

A koszinusz tétel az Sa súlyvonalra

Sa² = (a/2)² + c² - 2*(a/2)*c*cosß

Beszorzás után

4*Sa² = a² + 4*c² - 4ac*cosß


A cosß az eredeti háromszögből

cosß = (a² + c² - b²)/2ac

Ha ezt behelyettesíted az Sa képletébe, egyszerűsítés, összevonás és rendezés után a

4*Sa² = 2(b² + c²) - a²

összefüggést kapod, amiben csak a kiinduló adatok vannak, és nem kell külön a szöget is számolni.


Ennek mintájára mindegyik súlyvonalra felírható egy hasonló képlet

4*Sb² = 2(a² + c²) - b²

és

4Sc² = 2(a² + b²) - c²


A rajzon ábrázoltam az eredeti háromszög A' pontra tükrözött képét is. Nem véletlenül.

Látható, hogy egy paralelogramma keletkezett, amire alkalmazható az a tétel, hogy a paralelogramma átlóinak négyzetösszege egyenlő az oldalak négyzetösszegével.

A paralelogramma egyik átlója a súlyvonal kétszerese (2*Sa), a másik a súlyvonal talpponti oldala (a), az oldalai pedig az eredeti háromszög másik két oldala.

A tétel szerint

(2*Sa)² + a² = 2(b² + c²)

Ezt átrendezve

(2*Sa)² = 2(b² + c²) - a²

ill

4*Sa² = 2(b² + c²) - a²


Ugyanaz a képlet, amit fentebb a koszinusz tétel kétszeri alkalmazásával kaptunk.

Még valami.

Ha a súlyvonalakra fentebb felírt képleket

4*Sa² = 2(b² + c²) - a²

4*Sb² = 2(a² + c²) - b²

4Sc² = 2(a² + b²) - c²

összeadod, akkor azt kapod, hogy

4(Sa² + Sb² + Sc²) = 3(a² + b² + c²)

ill

Sa² + Sb² + Sc² = (3/4)*(a² + b² + c²)

A jobb oldalon egy állandó mennyiség szerepel, vagyis, ha két súlyvonal már ismert, a harmadikat - pontosabban a négyzetét - egyszerű kivonással megkaphatod.


Ha valami nem világos, jöhetnek a kérdések. :-)


DeeDee

**********

2012. okt. 19. 15:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. okt. 22. 16:54