Hogy kell felírni az alábbi három számot tört alakban?


0,3777...

0,3188...

0,5787878...



2012. okt. 19. 19:28
 1/6 anonim ***** válasza:

a.) 17/45

b.) 287/900

c.) 191/330

2012. okt. 19. 19:34
 2/6 bongolo ***** válasza:

Ezzel a trükkel a legegyszerűbb:

Meg kell nézni, hogy milyen hosszú az ismétlődő szakasz. Az első kettőnél 1 a hossz, a harmadiknál 2. Nézzük a harmadikat, az első kettőt majd megoldod magad.


Szóval 2 hosszon ismétlődik, akkor szorozzuk meg 10²-nel (magyarul balra el fog "csúszni" mindegyik számjegy 2 hellyel)


        x = 0,57878787...

100·x = 57,878787...


Ha sikerült jól írnom (nem biztos, a gy.hu variál a szóközökkel), akkor a tizedesvesszők egymás alatt vannak. Vedd észre, hogy az ismétlődő szakaszok is egymás alatt vannak. Ha kivonjuk a másodikból az elsőt, akkor az egyforma ismétlődő szakaszok mind eltűnnek, és véges hosszú lesz a tört:


100·x − x = 57,30

99x = 57,3

990x = 573

x = 573/990

hárommal lehet egyszerűsíteni:

x = 191/330


A többit próbáld meg hasonlóan (persze azoknál elég 10-zel szorozni, mert csak 1 hosszú a szakasz)

2012. okt. 20. 01:24
 3/6 bongolo ***** válasza:

Hát nem került egymás alá a tizedesvessző, megpróbalom újra:


         x = 0,57878787...

100·x = 57,878787...

2012. okt. 20. 01:25
 4/6 bongolo ***** válasza:

Már majdnem jó :)

         x = 0,57878787...

100·x = 57,878787...

2012. okt. 20. 01:26
 5/6 bongolo ***** válasza:

Nem akar összejönni :) Még egyet próbálok:

          x = 0,57878787...

100·x = 57,878787...

2012. okt. 20. 01:27
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!!!:) értem már ! :)
2012. okt. 20. 16:39