Mennyi lesz a protonra ható erő és röppályája sugara?

A vákuumban lévő proton a mágneses indukcióvonalakra merőlegesen 3*10^6 m/s sebességgel mozog. Határozzátok meg a protonra ható erőt és röppályája sugarát! A tér mágneses indukciója állandó és egyenlő 5,6 mT.

#proton #röppályasugara
2012. okt. 19. 20:38
 1/2 bongolo ***** válasza:

A mágneses térben mozgó töltésre ható Lorentz erő:

F = Q·v×B

ahol × a keresztszorzat jele. Ha az indukcióvonalakra merőleges a sebesség, akkor a keresztszorzatot sima szorzással lehet számolni:

F = Q·v·B


Q = 1,6·10^(-19) C

v = 3·10^6 m/s

B = 5,6·10^(-3) T


Az erőt már csak ki kell szorozni.


Pálya sugara: körpálya lesz, mert az erő állandó nagyságú, és mindig merőleges a pillanatnyi sebességre. Vagyis az előbbi F a centripetális erő. Arról pedig ezt tudjuk:


Fcp = m·v²/r


m = 1,67·10^(-27) kg

A többi adat ismert, Fcp = F az előbb számoltad ki. Ebből a sugár is simán kijön.

2012. okt. 20. 02:34
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget!
2012. okt. 21. 18:19