Valaki segítene elektróból?


Az alábbi 2 feladatsor közül mind2 ben az utolsó feladatra lennék kiváncsi! Előre is köszönöm.


[link]


[link]


2012. okt. 23. 22:30
1 2 3 4 5
 1/42 A kérdező kommentje:
Igazság szerint a 2. feladatsor utolsó előtti megoldásának is örülnék... :S
2012. okt. 23. 23:50
 2/42 bongolo ***** válasza:

Mármint a második képen a 2. feladatnak? Ahol a ronda sok ellenállás van?


Van benne két rövidzár középen, olyan ∧ alakban (háztető). A háztető jobb oldala miatt a teljes jobb felső sarok (5 ellenállás) kihagyható, valamint a "háztető" alatt is minden (6 ellenállás). Ami marad:


A - 0,5 - 0,5 - (20, 60, 60 párhuzamosan) - 2 - B

Ez pedig 1 + 60/5 + 2 = 15 kΩ


A "20,60,60 párhuzamosan" ugye látod, hogy úgy van? Egyszerűen a rövidzárak által összekötött két csomópontot húzd össze eggyé, az ellenállásokat meg gondolatban forgasd be eközben (leginkább a bal oldali függőleges 60 kΩ-ot vízszintesbe).

2012. okt. 24. 00:55
 3/42 A kérdező kommentje:
Bocsi, ha nem voltam egyértelmű :) az ellenállás hálózat megy. 2 feladatsort linkeltem, mind 2ben az utolsó átalakításra vagyok kiváncsi plusz a 2.nál az osztóképletesre is :) ha esetleg tudsz segíteni, azt megköszönöm
2012. okt. 24. 10:12
 4/42 bongolo ***** válasza:

2. sorból 3. feladat:

Áramgenerátor van benne, a Kirchoff féle csomóponti törvényt kell alkalmazni.

Bal oldalon az eredő ellenállás 16/2 + 4 = 12 kΩ

Jobb oldalon 24 kΩ

Tehát az áramerősség 2/3 része megy balra (80 A), 1/3 része jobbra (40 A).

A balra menő fele (40A) megy a 10 kΩ-os ellenállás felé (fele, mert 16 − 16 az osztás), tehát U=40A·10kΩ = 400 kV


(elég irreális szám, de feladatnak elmegy)


Ezt kérdezted?

2012. okt. 24. 11:53
 5/42 bongolo ***** válasza:

1. sor 4. feladat:

A Norton helyettesítő az egy áramgenerátor párhuzamos ellenállással.

Ki kell számítani:

- az AB között folyó áramt, ha ott rövidzár lenne: I = 20V/1kΩ = 20 mA

- az AB felől (kívülről) látott ellenállást, ha a feszültséggenerátor helyére rövidzárat teszünk, az áramgenerátor helyére szakadást (olyan most nincs): 1 kΩ


Ezt kell ábrázolni: 20 mA-es áramgenerátor (a nyíl felfelé muatat), vele párhuzamosan 1 kΩ ellenállás, az A és B az ellenállással párhuzamos.


Karakterisztika: a kapocsfeszültség függvényében az áramerősség.

- Ha I=0 (szakadás van AB között), akkor U= 20mA·1kΩ = 20V. Oda tegyél pöttyöt (vagyis a vízszintes U tengelyre)

- Ha U=0 (rövidzár van AB között), akkor a teljes 20 mA arra folyik, oda tegyél pöttyöt (vagyis a függőleges I tengelyre)


Aztán a két pöttyöt össze kell kötni.


jelölések:

R: belső ellenállás (1 kΩ)

I0: generátor áramerősség (20mA)

It: külső áramerősség

Uk: kapocsfesz

Azért egyenessel kell összekörni, mert:

Uk = (I0 − It)·R

átrendezve:

It = I0 − Uk/R

ami egy lineáris függvény −1/R meredekséggel


A Thevenin is kell? Az ugyanaz feszültséggenerátorral és soros belső ellenállással. Szerintem azt már kitalálod magad... Írd meg, mi lett, leellenőrzöm.

2012. okt. 24. 12:30
 6/42 A kérdező kommentje:
2.sorból a 3. feladat az nem az áram, hanem fesz.gen, szerintem elnézted :)
2012. okt. 24. 18:19
 7/42 A kérdező kommentje:
Thevenin már nem kell, de az gondolom 1K-s sorba kapcsolódó ellenállás lenne a 20V-os generátorral.
2012. okt. 24. 18:21
 8/42 bongolo ***** válasza:

De hülye vagyok, tényleg :(

A nyilak iránya is megzavart, mert ha feszültséggenerátor, akkor ezekkel az irányokkal U negatív lesz...


Akkor nem csomóponti törvény, hanem huroktörvény.

A bal és jobb oldal eredő ellenállása ugyanúgy kell, azok 12 és 24 kΩ. Annak a kettőnek az eredője pedig 24/3 = 8 kΩ. Ez a 8 van sorbakötve 12-vel, erre kell az osztóképlet:

A 8 kΩ-on eső feszültség (tehát fent a 12-es ellenállás teteje és lent a generátor alja között).

U1 = 120·8/(8+12) = 48 V

Bal oldalt ez tovább osztódik:

A feszültség fent a 16-os ellenállás teteje és alja között:

U2 = U1·8/(8+4) = 32 V

Megint tovább osztódik:

−U = U2·10/(10+6) = 20 V


Vagyis U = −20 V


Nem írtam mindenhol, hogy melyik eredő ellenállás az, de értetted, ugye?

2012. okt. 24. 18:32
 9/42 bongolo ***** válasza:

Igen, az lenne a Thevenin ennél a példánál. De rosszul fogalmaztam, arra gondoltam, hogy a másik lap alján lévő Thevenin kell-e, vagy meg tudod magad csinálni ez alapján.

- Lehet úgy is, hogy Norton, aztán átkonvertalod

- vagy eleve Thevenint számítasz. Ekkor nem rövidzár kell, hanem szakadás AB között, hogy az U kijöjjön, stb. Nem akarom leírni :)

2012. okt. 24. 18:35
 10/42 A kérdező kommentje:

Oks, köszi!

Még annyi, hogy az 5ös válaszodnál nem értem, hogy miért csak az 1K-s ellenállással kell számolni?

2012. okt. 24. 18:54
1 2 3 4 5