Fizikaa háziii :S valaki segítene a megoldásokban?


6. Két óvodás összeveszett egy játékon. Az egyikük 59 N erővel húzza balra, másikuk 45 N erővel jobbra. Mindkét erő vízszintes irányú, a pozitív irányt jobbra mutatónak tekintjük. A játék tömege 9400 g. Mekkora a játék gyorsulása előjelesen?


7. Két, kötéllel összekötött szánkót húzunk 19 N vízszintes irányú erővel. Ennek hatására 1.8 m/s2 gyorsulással fognak mozogni. Mekkora a második szánkó tömege g-ban, ha az első tömege 7.556 kg?


8. Asztalon nyugvó 5100 g tömegű testhez vízszintes kötéllel egy csigán keresztül 7.6 kg tömegű, talaj felett lógó testet kapcsolunk. Mekkora a kötélben ébredő erő? (A kötél nyújthatatlan.)


9. Két, kötéllel összekötött uszályt vontatunk 0.7 m/s2 gyorsulással. A két uszályt összekötő kötélben 26 kN erő ébred. Az első tömege 12500 kg. Mekkora erővel (N-ban) húzzuk az uszályokat?


10. Három azonos, 2000g tömegű test áll egymás mellett. A legelsőt elkezdjük tolni 13.4 N vízszintes irányú erővel. Mekkora a második test gyorsulása m/s2-ben?


11. Három összekötött test nyugszik az asztalon. A jobb szélsőt húzni kezdjük 32.98 N erővel. A középső és a bal szélső test között 8.16 N erő hat. Mekkora a rendszer gyorsulása, ha a jobb szélső test tömege 3900 g, a középsőé pedig 3.4 kg? (A kötél nyújthatatlan.)


12. Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 1.9 kg tömegű testet akasztunk. Mennyi a rendszer gyorsulása, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 3.9 kg, a másiké 5700 g? (A kötél nyújthatatlan.)


13. Két összekötött test az asztalon nyugszik. Az asztal széléhez közelebbire vízszintesen kötelet kötünk, majd arra csigán keresztül egy 2.4 kg tömegű testet akasztunk. Mekkora erő ébred a csigán átvetett kötélben, ha az asztal széléhez közelebbi test tömege 3.2 kg, a másiké 2500 g? (A kötél nyújthatatlan.)


14. Három test áll egymás mellett. Az első tömege 3.2 kg, a második tömege 4100g. A legelsőt elkezdjük tolni 8.3 N vízszintes irányú erővel. Mekkora erő hat az első és a második test között, ha a harmadik 1.71 N erővel hat a másodikra?



#fizika #házii
2012. okt. 26. 11:14
1 2
 1/13 bongolo ***** válasza:

Segítek, de illetlenség minden feladatot mással megcsináltatni, ráadásul ilyen sokat. Szóval ha megcsinálod az első kettőt (azok a legkönnyebbek), segítek a többiben.

Segítség az első kettőhöz: F = m·a, ahol F az eredő erő, m pedig az össztömeg.


Írd meg, mi jött ki.

2012. okt. 26. 11:57
 2/13 bongolo ***** válasza:

Volt most egy kérdés, ami ugyanaz, mint a 14., csak más számokkal. Bár még nem írtál, de azért iderakom a linkjét, így kell megoldani a 14-et is:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. okt. 26. 13:52
 3/13 Tom Benko ***** válasza:
\sum\underline{F}=m\underline{a}
2012. okt. 27. 13:16
 4/13 A kérdező kommentje:

megpróbáltam megcsinálni.

de nem tudom h jók e a megoldások


6. -1,4894 m/s2

7. 10.56 kg

8. eddig jutottam

7,6*a=7,6*g-F

5,1*a=F


9. 34750 N

10. 2,23 m/s2

2012. okt. 27. 17:43
 5/13 A kérdező kommentje:

13 és 14 is kész! csak kérdés hogy jók e??


13. F=7,037 N

14. F=5,4113 N

2012. okt. 27. 18:05
 6/13 A kérdező kommentje:

a 11.feladatot nem tudom hogy kell


a 12. re pedig a=1,6522 m/s2 jött ki ez jó??

2012. okt. 27. 18:16
 7/13 bongolo ***** válasza:

6. jó


7. nem jó

A két szánkó együttes tömegét számoltad ki, pedig a második tömege volt a kérdés. Ráadásul grammban.


8. Ez idáig teljesen jó. Nem is kell több fizika bele, már csak matek. Van két ismeretlen és két egyenlet, oldd meg, innen már könnyű.

Ha a 12-eset meg tudtad oldani, ez se lehet gond, ugyanaz az elv.


9. jó

10. jó

11. nincs meg

12. jó

13. nem jó!! Ugyanúgy kell megoldani, mint a 12-ediket, biztos elszámoltál valamit. Számold újra.

14. jó


----

11.

Ha meg tudtad oldani a 14-eset, akkor ezt is illett volna, tök egyformák. Nem baj, elmagyarázom:


A három test m1, m2=3,4 kg és m3=3,9 kg

m1 és m2 közötti erő F2=8,16 N. Ez m2-re balra hat.

m3-at húzzuk jobbra F3=32,98 N erővel.


Képzeljük el, hogy m2 és m3 összeragad egyetlen m2+m3 = 3,4+3,9 kg-os tömeggé. A rá ható erők eredője F3−F2, ez gyorsítja. Vagyis:

F3-F2 = (m2+m3)·a


Ebből már ki tudod számolni a gyorsulást.

2012. okt. 27. 23:23
 8/13 A kérdező kommentje:

átszámoltam ami rossz volt..


a 7. re 3004 g jött ki ( úgy hogy ha 10560-7553g ) mostmár jó??


8. F = 155,04 N


13. én így írtam fel: F2=(m1+m2)*G / (m1+m2+m3)

F2=(2,5+3,2)*10 /(2,5+3,2+2,4) és így jött ki a f2=7,037 N

ha ez nem jó akkor nem tudom hogy kell felírni

2012. okt. 28. 08:46
 9/13 A kérdező kommentje:
11. a= 3,4 m/s2 ??
2012. okt. 28. 09:00
 10/13 bongolo ***** válasza:

7. jó


8. valamit nagyon elszámoltál, teljesen más. Pedig az egyenletrendszer jó. Ezt írtad eddig:

7,6*a=7,6*g-F

5,1*a=F

Ez jó. Az F-re vagyunk kíváncsiak. A másodikból a=F/5,1; ezt lehet az elsőbe helyettesíteni: (rögtön g=10-et is beírtam)

F·7,6/5,1 = 76 - F

F(1 + 7,6/5,1) = 76

stb. F most már rögtön kijön.


11. jó


13.

Én fejből nem tudom felírni a kötélerő képletét, csak levezetni tudom. Így sokkal kisebb az esélye, hogy elrontom. Ha meg akarod érteni, kövesd végig, ahogy csinálom, ha csak a végeredmény érdekel, az is ott lesz a végén:


Az m1+m2 tömeg az asztalon nyugszik, csak a vízszintes kötélerő (F) gyorsítja:

(m1+m2)·a = F

Az m3-ra két erő hat: a súlya lefelé, a kötélerő felfelé. Ennek a kettőnek az eredője (különbsége) gyorsítja:

m3·a = m3·g - F

Ezt az egyenletrendszert kell megoldani. Az elsőből kifejezem a-t és beírom a másodikba:


a = F/(m1+m2)

m3·F/(m1+m2) = m3·g - F

F(m3/(m1+m2) + 1) = m3·g

F·(m1+m2+m3)/(m1+m2) = m3·g

F = m3·g·(m1+m2)/(m1+m2+m3)


Szóval a te képletedből lemaradt az, hogy m3-mal kell szorozni.

(Egyébként ha nem képletet akarnánk csinálni, hanem az adott számokkal kiszámolni, akkor az egyenletrendszer megoldása is egyszerűbb lett volna.)


Ebbe a képletbe helyettesíts be.

2012. okt. 28. 16:33
1 2