1.A 2 cm sugarú gömb alakú bonbonokat ötösével négyzet alapú,gúla alakú dobozokba csomagolják úgy, hogy négy kerül alulra, egy a tetejére. Minden alsó gömb érinti a felsőt és két szomszédos alsót, továbbá érinti a gúla alaplapját és két szomszédos oldallapját.A felső gömb mind a négy oldallapot érinti.

Milyen magas adoboz?Mekkora a doboz felszíne?


köszi:)



2012. okt. 31. 18:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyelőre csak az eredményeket írom le, a rajz elkészítéséhez idő kell. :-)


Legyen

r = 2 cm - a bonbonok sugara

a - a gúla alapéle

α - az oldallap és az alaplap hajlásszöge

H - a gúla magassága

A - az alapterülete

P - a palástja

F - a felszíne


A gúla alapéle

a = r(2 + √2 + √6)

A magassága

H = r(1 + √2 + √3)

==============


Az alapterület

A = a²

A palást

P = A/cosα


A szög

cosα = 1/√3

sinα = √2/√3


A felszín

F = A + P

F = A(1 + 1/cosα)

F = A(1 + √3)

F = a²(1 + √3)

F = r²(2 + √2 + √6)(1 + √3)


Ha van megoldókulcsod, ellenőrizheted az eredményeket.

Remélem nem számoltam el magam, de jó lenne, ha valaki ellenőrizné.


Igyekszem a rajzot is feltenni.


DeeDee

======

2012. okt. 31. 22:46
 2/3 anonim ***** válasza:

Máris találtam egy elírást

A felszín helyesen

F = r²(2 + √2 + √6)²(1 + √3)


DeeDee

******

2012. okt. 31. 22:48
 3/3 anonim ***** válasza:

Kicsit késő van, de itt a rajz:


[link]


Ha valami nem világos, jöhetnek a kérdések. :-)


DeeDee

*******

2012. nov. 1. 01:12