Hogyan kell megoldani? TÖBBI LENT.


Jelöljétek az A(-3;-1) és B(2;4) pontokat a koordinátasíkon!

Ezeken a pontokon keresztül huzzatok az AB egyenesre merőleges egyeneseket! Hatarozzátok meg a megrajzolt egyenesek es a koordinatengelyek metszespontjainak koordinátáit! Parhuzamosak-e a kapott egyenesek?


2012. nov. 5. 17:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Van az egyenes normálvektoros egyenlete.

Azaz, ha ismered az egyenesre merőleges valamelyik vektor koordinátáit (n1;n2), és az egyenes egy pontját (p1;p2), akkor ez egyenes egyenlete így írható:


n1*x+n2*y=n1*p1+n2*p2


Ez esetben az AB vektor épp merőleges az egyenesekre, koordinátái: (5;5), de az (1;1) vektor is jól esz normálvektornak. Ezek alapján a két egyenes egyenlete:


1*x+1*y=1*(-3)+1*(-1), azaz x+y=-4


1*x+1*y=1*2+1*4, azaz x+y=6


A két egyenes nyilván párhuzamos, mivel ugyanarra az egyenesre merőlegesek.


A koordinátatengelyekkel való metszéspontot úgy kapod, hogy x, vagy y helyére 0-t írsz, és kijön a másik koordináta:

Így (0;-4), (-4;0) az első esetben

illetve ((0;6), (6;0) a második esetben.

2012. nov. 5. 17:36
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm .Sokat segítettál.
2012. nov. 5. 18:01
 3/4 A kérdező kommentje:
Segítettél
2012. nov. 5. 18:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Ebből hogy határozható meg az egyenesek es a koordinatengelyek metszespontjainak koordinátái
2012. nov. 5. 18:19