Valaki segíteni a fizikában? Szerintem a tankönyvben elrontották, vagy csak nem írták le rendesen, hogy kell kiszámolni.


Szóval a feladat:

Mekkora az ellenállása egy 10 m hosszú és 2 mm2 keresztmetszetű vashuzalnak?

És fel is írták, hogy:

l = 10 m

A = 2 mm2

ró = 0,1 Ohm* mm2/m

És már szerintem itt rossz a feladat, mert előtte a szabályban még az volt írva, hogy az ellenállás kiszámítása:

R = ró * l/A, vagyis ró * hosszúság per keresztmetszettel.

Viszont ebben a feladatban meg úgy írták, hogy 0,1 Ohm* mm2/m. És akárhogy nézem, a négyzetmilliméter csak a keresztmetszete lehet, és akkor azt osztják el a hosszúságával. Viszont az előbb a szabályban meg pont fordítva írták.


Na mindegy, utána csináltak egy ilyen táblázatot:

Következtetéssel:


l A R


1 m 1 mm2 1,1 Ohm

10 m 1 mm2 10* 1,1 Ohm

10 m 2 mm2 11Ohm/2 = 5,5 Ohm


Képlettel: R = ró*l/A = 0,11Ohm mm2/m * 10 m/ 2 mm2= 5,5 Ohm.


És ezt apának is megmutattam és ő se tudta, mert végül arra tippeltünk, hogy mivel a vas fajlagos ellenállása 0,1, az azt jelenti, hogy egy 1 m hosszúságú, 1 mm2 keresztmetszetű vashuzalnak 0,1 Ohm az ellenállása, viszont a feladatban már 10 m hosszú, ezért 10-el meg kell szorozni a 0,1-et, de az sem 1,1 lenne, csak 1 és akkor már a végeredmény sem 5,5, hanem csak 5.


Már tök belezavarodtam.... Valaki elmagyarázná? Előre is köszi.

14l


2012. nov. 6. 18:37
 1/4 anonim ***** válasza:

A képlet

R=l*ró * 1/A

ez oké.


Na most nézzük meg a mértékegységeket.

[l]=m

[A]=mm^2, ezért [1/A]=1/mm^2

és [R]=ró


ró mértékegységét egyelőre ne nézzük.

De az egyenlet úgy néz ki, hogy

ró=m*1/mm^2*valami


Akkor lesz a két oldal egyenlő, ha valami=ró*mm^2/m

Ez pont a megadott ró mértékegysége.


Tehát azért kerül a MÉRTÉKEGYSÉGBEN a mm^2 a számlálóba és a m a nevezőbe, mert így tudja kiejteni a képletben az l mértékegységét és az 1/A mértékegységét.


Ez a része jó a feladatnak.

Ha megnézed a táblázatot, akkor ott a ró helyére 1,1-et ír be, míg az adatoknál 0,1 van.


A kettő közül az egyik hibás, mivel a táblázatban következetesen végigviszi, ezért a felső sorban rontották el véletlenül. Az adatok helyesen:


l = 10 m

A = 2 mm2

ró = 1,1 Ohm* mm2/m


Beírod a képletbe:

R=l*ró*1/A

R=10m * 1,1 Ohm* mm2/m *1/2mm^2 = 5,5 Ohm


Fizikában mindig mértékegységgel együtt írjuk be az adatokat!!!

És a mértékegységeket is egyszerűsíteni kell, és a végén a jó mértékegységnek kell maradnia. Ha nem a jó mértékegység jön ki, akkor hibás volt a képlet, vagy valamelyik adat.



Ő azért számol táblázattal, mert használja, hogy egyenes és fordított arányosság van az adatok között. De az is jó, ha az ember csak simán beírja a képletbe a számokat.

2012. nov. 6. 18:49
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi.

De szerintem a következtetésben rontották el, mert a könyvben előtte van segítségképp egy kis táblázat is, ahová néhány anyagnak beírták a fajlagos ellenállását és oda is 2,1 van a vashoz beírva.

2012. nov. 6. 19:05
 3/4 A kérdező kommentje:
*0,1 van a vashoz beírva
2012. nov. 6. 19:06
 4/4 anonim ***** válasza:

Jó, az egyik el van rontva abban igazad van.


Ha ró=0,1 akkor a végeredmény 0,1*10/2=2,5 óhm


A mértékegységeket most lehagytam, de te sose hagyd le ;)

2012. nov. 6. 19:09