Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Legyenek a, b és c lineárisan...

Bazsik kérdése:

Legyenek a, b és c lineárisan független vektorok. Igaz-e, hogy alábbi vektorok is lineáris független vektorok? A) a + b, b + c, c + a b) a + 2b + c, a − b − c,5a + b − c

Figyelt kérdés
ez lenne a feladat, ahol elakadtam. nem azt kérem hogy csináljátok meg helyettem, hanem hogy magyarázza el valaki. azt tudom hogy mikor független egy vektor és mikor nem. lehet ez alapján kéne elindulni, nem tudom.
2012. nov. 11. 21:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy vektorrendszer akkor lineárisan összefüggő, ha valamilyen (nem triviális) lineáris kombinációjuk a nullvektort adja.

Vagy másképpen: valamelyik vektor felírható a többi vektor lin. kombinációjaként.


Ha nem ilyenek, akkor lineárisan függetlenek.


Nem tudom,hogy tanultál-e mátrixműveleteket, vagy determinánst. Ha az együtthatók determinánsa nulla, akkor nem függetlenek.


Ha nem, akkor annyit kell tudni, hogy a lineáris függetlenségen nem változtat, ha vmelyik vektor valahányszorosát hozzáadod vagy kivonod egy másik vektorból. Továbbá eloszthatod, megszorozhatod bármelyik vektort, akkor is lin. ftlen marad a rendszer. Így az első vektorhármassal eljátszva:


(a+b; b+c; c+a) <--> (a+b; a+2b+c; c+a) <--> (a+b; 2b; c+a) <--> (a; 2b; c+a) <--> (a; b; c)


Tehát (a+b; b+c; c+a) lin. ftlenek.


A második esetben:


(a+2b+c; a-b-c; 5a+b-c)

a 2-ikat adjuk az elsőhöz:

(2a+b; a-b-c; 5a+b-c)

a 2-ikat adjuk a 3-ikhoz:

(2a+b; a-b-c; 6a-2c)

megfelezzük a 3-ikat:

(2a+b; a-b-c; 3a-c)

az elsőt kivonjuk a 3-ikból:

(2a+b; a-b-c; a-b-c)


Innen "ordít", hogy lin. összefüggőek...

2012. nov. 11. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 bongolo ***** válasza:

A definíciót kell használni: Akkor függetlenek, ha

λ1·(a+b) + λ2·(b+c) + λ3·(c+a) = 0

csak akkor teljesül, ha mindhárom λ nulla.

Átrendezve:

(λ1+λ3)a + (λ1+λ2)b + (λ2+λ3)c = 0

Most jön a csavar: Azt tudjuk, hogy a,b,c lin.függetlenek, tehát a definíció szerint mindhárom szorzó nulla kell legyen.

λ1+λ3 = 0

λ1+λ2 = 0

λ2+λ3 = 0

és most meg kell oldani ezt az egyenletrendszert.

Ezt oldd meg. Ha csupa 0 jön ki, akkor függetlenek, ha meg nem, akkor függőek. (Ez most csupa 0 egyébként.)


A b) feladatot is ugyanígy kell megoldani.

2012. nov. 11. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
vettem már mátrixokat és determinánsokat, de köszönöm a válaszokat már sokkal tisztább az anyag, ez pont elég segítség volt!
2012. nov. 12. 12:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!