Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » (Fontos) Mi a különbség az...

(Fontos) Mi a különbség az alá és a mellérendelő mondatokban?

Figyelt kérdés
hogy vegyem észre?és ha mellé rendelő a mondat akkor csak ezeket a viszonyokat kell odaírjam a végére,hogy kapcsolatos,ellentétes stb.?kérlek segítsetek!

2012. nov. 27. 20:12
 1/3 anonim ***** válasza:
2012. nov. 28. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha megállapítod, akkor igen azt, hogy kapcsolatos,leggyakrabban és a kötőszó, vagy ellentétes, akkor a de a kötőszó.

A lényeg: az alárendelő mellékmondat nem áll meg önállóan egyedül, csak a főmondattal együtt értelmes.

A mellérendelő mondatnál mindkét mondat önmagában is értelmes, lehetne akár külön-külön is.

Példa: Alárendelő: Akkor kapcsoltam be a televíziót, amikor édesanyám hazajött a munkából.

Elemzés: A mondat első része a vesszőig nem áll meg önmagában, az akkor szó utal arra, hogy a mondat második felében, a vessző után magyarázod meg igazából, hogy mikor történt a cselekvés. Ez tehát időhatározói alárendelő szerkezet.

Példa: Bekapcsoltam este a televíziót és megnéztem a híradót. Látod ugye, hogy mindkét mondta önmagában is állhatna, mert értelmes,: Bekapcsoltam este a televíziót., pont is lehetne a végén. Második része a mondatnak: Megnéztem a híradót., ez is állhatna egyedül.

Tehát mellérendelő szerkezetről van szó, az és kötőszó kapcsolja össze őket, tehát kapcsolatos.

2012. nov. 28. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi <3
2012. dec. 17. 22:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!