Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Bontsd szóelemekre a következő...

Bontsd szóelemekre a következő igéket! (? )

Figyelt kérdés

Bontsd szóelemekre a következő igéket:

innék

ennék

venne

lennénk

tennétek

vennének

Ezeket föl tudná bontani valaki szóelemekre? Feltételes módút én nem tudok



2012. dec. 3. 16:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Igen ezek feltételes módú igék, a -na, -ne, -ná, -né toldalék a feltételes mód jele.

Mindegyik ige egyes szám 3. személyben, ha megnézed -sz-re végződne: első kettőnél -ik, mert ikes igéről van szó. innék: iszik lenne a szótő, + -né felt. mód jele + -k egyes szám első személyben az igerag. elmarad az -ik, -sz-ből -n lesz, teljes hasonulás

ennék: eszik lenne a szótő + -né felt. mód jele + -k egyes szám első személyben az igerag. elmarad az -ik, -sz-ből -n lesz, teljes hasonulás



venne: vesz lenne, + ne a feltételes mód jele, teljes hasonulás van itt is

lennénk: lesz + -ne felt. mód jele + -nk többes szám első személyben az igerag. az -sz, itt is átalakul !

tennétek: tesz + -né felt. mód jele + -tek többes szám 2. személyben az igerag. az -sz itt is átalakul !

vennének: vesz + né felt. mód jele + -nek többes szám 3. személyben az igerag. sz itt is átalakul !

2012. dec. 3. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Bocs, ha még nem írtad le, rosszul fogtam hozzá.

Nincs teljes hasonulás, amit én írtam, mert a feltételes módot a főnévi igenevekből képezzük, úgy, hogy elhagyjuk a -ni-t és hozzátesszük a -na, -ne, -ná, -né szócskákat, a feltételes mód jelét.

Tehát a szótövek helyesen: in, en, ven, len, ten, ven lesz, sorrendben írtam./ ugye a főnévi igenév így van: inni, enni, venni stb./

A többi jó, a személyragok vonatkozásában.

Én tévedésből az egyes szám 3. személyre gondoltam, mint vesz, tesz, stb, ezért lett rossz egy része annak, amit írtam. Még egyszer elnézést !

2012. dec. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ezek feltételes módban vannak
2016. nov. 18. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!