Mi a megoldási menete egy ilyen matek feladatnak?

Igazold, hogy bármely x E R esetén a 3^x -1 ,3^(x+1), 5*3^x +1 számok egy számtani haladvány egymás után következő tagjai!
2012. dec. 3. 17:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez akkor számtani sorozat, ha a középső elem a két szélsőnek a számtani közepe.


Vagyis


[(3^x-1) + (5*3^x+1) ]/2 =3^(x+1)


Bal oldalon:

[(3^x-1)+(5*3^x+1)]/2


[6*3^x ]/2=3*3^x=3^(x+1)


Valóban a két szélső számtani közepe a középső, ezzel kész í bizonyítás.

2012. dec. 3. 18:04
 2/2 A kérdező kommentje:
hű, nagyon köszönöm, hasznos volt
2012. dec. 3. 18:15