Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem tudok értelmezni 2 kémiai...

Nem tudok értelmezni 2 kémiai definíciót, illetve egy számolás menetére nem jövök rá. Valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Az e- szerkezet jelölését vettük, és azt jól értem, hogyan kell felírni őket. pl. Nátruim: 1s2;2s2;2p3

de van egy feladat ahol be kell jelölnünk az atomtörzs ill. a vegyérték elektronokat, de egyszerűen nem tudom megfejteni a definíciójuk egyik pontját.


Vegyértékelektron: Külső hélyon, v. telítetlen belső héjon lévő elektronok.

Atomtörzs elektronok: Telített, belső alhéjon lévő elektronok.


És azt nem tudom, hogy azt, hogy állapítom meg, hogy melyik a belső, és melyik a külső alhéj?:s



A másik pedig egy számolós feladat, aminél az 1. lépésre nem tudok rájönni, a vegyérték e- miatt.


Felírtuk a Ga atom elektronszerkezetét, majd van egy ilyen feladat, hogy:

175 g Ga atomban hány vegyértéke- van?

m= 175 g

M= 70 g/mol

n= m/M--> 175/70= 2,5 mol


és akk. így írtuk, hogy 1 db Ga: 3 db vegyértéke-.

1 mol: 3*6*10(a huszonharmadikon)

2,5 mol: 2,5*3*6*10(huszonharmadikon)


és hogy itt se tudtam rájönni a 3-ra, a vegyértéke- megállapítás miatt. :S


előre is köszi:)


2012. dec. 4. 20:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!:)

A vegyérték elektronok a még le nem zárt elektronokat jelentik. Tehát itt van például a Hidrogén: 1s1, ennek egy vegyérték elektronja van mert az első K alhéja még nincs lezárva. Ezzel szemben a Helium elektronszerkezete 1s2 a K alhéj lezárult azaz NINCS vegyérték elektronja.

Mondok még egy példát. Azért nem a Ga-hoz viszonyítok mert

2012. dec. 4. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

az bonyolultabb lenne. Vegyük az Aluminiumot. Ennek szintén 3 vegyértékelektronja van, mert elektronszerkezete 3s2 3p1

azaz az L héja nincs lezárva. A jobbra lévő atomnak értelemszerűen 4 vegyérték elektronja van (Si) .

2012. dec. 4. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Összegezve a vegyértékhéj az a még lezáratlan héj, az atomtörzs pedig olyan héjak(és azokon belül lévő elektronok halmaza) melyek már lezárultak.

Remélem tudtam segíteni :)

2012. dec. 4. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igeeeeen :)
2012. dec. 4. 21:22
 5/6 anonim ***** válasza:
ezt egyébként nekem is sokáig tartott felfogni anno :$ de örülök ha segíthettem
2012. dec. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
4 lett a TZ-m :D Egy embernek lett 5 az osztályból, szóval ahhoz képest jó:)
2012. dec. 15. 13:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!