Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Olvasta valaki Mándy Iván A...

Olvasta valaki Mándy Iván A szürke sapka novellát? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Vizsga gyanánt írtuk meg, a 2012 októberi érettségit. A szovegertesben 2 pontot veszítettem... A novellaelemzes gyalázatos lett... Én úgy ertelmeztem hogy a fiú nem hazudott, ezt tanúval támasztotta alá ( Ha megkérdezik Danos bácsit akkor már mindenki hisz nekem... ) illetve a lábjegyzetbe le volt írva hogy valóban létezett egy ilyen személy, és a végén valaki elvette tőle a sapkát otthonos mozdulattal oldalra fordította az ellenzot. nos elolvastam a javítókulcsot... valószínűtlen hogy egy budapest kisfiúhoz került a sapka... De könyörgöm! Ez nem életrajz! Ez egy mese... bármi megtörténhet, egyes novellakban beszélnek az állatok stb... Ostobanak érzem magam... Eddig minden tanárom dicsért szinte zsenialisnak tartott, jó nyilván túlzó megjegyzések de... az osztály rossz tanulói pl értették a novellát... :( ... Szerintetek? És elnézést az ekezethibákért. telefonról írokxd
2012. dec. 22. 08:12
 1/2 anonim válasza:
Én is úgy értelmeztem, hogy a fiú igazat mondott.
2013. márc. 25. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Tudom, már több, mint fél éves a kérdés (hisz előző év őszén volt), de azért leírom:


Sajna én sem tudtam tökéletesen elemezni, és én nem is vagyok jó ilyesmiben (fene egye meg hogy mégis ez kell érettségin), és a novella sem valami jó, az azért kitűnik, hogy NEM mond igazat, és ezt méllyen Ő is érzi.


Az utolsó jelenet, amiben elveszi "valaki" tőle a sapkát, azt csak vizualizálja már a gyerek.

A sapka értelmezésem szerint valójában egy internálótábori egyenöltözet "maradéka", MEGSZÉPÍTETT emléke Dános bácsi munkatábori élményei közül. Nyilvánvalóan elhallgatott, megrázó esemény ez a zsidó bácsika életéből, ezért bead egy mesét a gyereknek a sapkáról, ami szöges ellentéte a valóságnak, és így "legalább" magának is hazudik (nyilvánvalóan lelki szükségből).


A gyerek ezt az elején beveszi, de ugyanezt már a barátja nem veszi be, és módszeresen kezdi lerombolni a kisgyerek illúzióit, az meg védekezésképp mindinkább makacsul beleéli magát a "mesébe", módszeresen továbbszínezi azt, amit mondhatni Dános bácsi kezdett meg. Méllyen Ő is érzi, hogy valami nem stimmel, de nem akarja elfogadni, és már teljesen belelovagolja magát az egyre nyílvánvalóbb ámításokba --- A végén pedig már a "kis játékával" jön az az illúzió az utolsó néhány mondatban, amivel teljesen kizárja a másik gyerek kiábrándító (és egyébként számomra is - ami a novellában egyedül tetszett, hogy érzékeltetni tudta - POFÁTLAN) illúziórombolását, s így könnyebb neki "NEM" szembenézni a valósággal.


A vicc nálam csak az volt, hogy én azt kaptam vissza, hogy az alapján a "nagyonokos" megoldási útmutató alapján, ami csak felsorolja tucatszámra, hogy hány

b@ߤtt kompetenciát vár el a kedves épphogy 18 évestől, kiköpték, hogy szerintük nem erről szól a novella, és pont.


Na köszönöm.

Szvsz. meglátásom, hogy egyre inkább "szakértők" (IDÉZŐJELBEN, ha nem látnád ;) ) írják a feladatlapokat és vezetik az oktatásügyet.


Nézd csak meg pl. a matek emelt szintű feladatokat szép sorjában időben felfele... finoman szólva : az elmeelborulás exponenciális függvénye az időnek.

PONT.

2013. máj. 5. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!