Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egri csillagok: a térkép útja...

Egri csillagok: a térkép útja (Mikor és milyen körülmények között bukkan fel a műben mi történik ott vele? )

Figyelt kérdés
2012. dec. 27. 15:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A 2. az Oda Buda című részben bukkannak fel a "pergamenek", amelyeket Hayván, a nagy darab török ad oda Gergelynek, amikor a fiú fogságba kerül a szultán elleni merénylet kísérlet után.

Gergely felismeri, hogy a rajzokon magyar várak alaprajzai vannak. Eger térképét elrejti a zsebébe, a többivel kapcsolatban azt mondja a töröknek, hogy azok varázserővel bírnak, tépje szét őket, és tegye a kabátja belsejébe, megvédik majd a sérülésektől.

Az egri vár alaprajzára később Sopronban férje ruhái között talál rá Éva, amikor Jumurdzsák elrabolja kisfiukat.

Ezek segítségével tud a diákkal Egerbe indulni férje után, hogy Jancsika elrablásáról tudassa Gergelyt.

A rajz segítségével találják meg a várba vezető földalatti alagutat, amelyen el is jutnak a vár közelébe.

A felszínen a törökök gyanút fognak, hogy régen nem látták a sátorban tartózkodó két embert, ezért utánuk indulnak.

A diák a törököket elcsalja, és berobbantja az alagutat.

Ő meghal, Éva megmenekül és bejut a várba.

2012. dec. 27. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Bocs ! a nagydarab török neve helyesen: Hajván
2012. dec. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Az igazi neve Hasszán, a Hajván csak gúnynév.
2012. dec. 31. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
erzsimama!nekünk még a vár útjáról is kell írni , de nem értem hogy hogy .. tudnál nekem ebbe segíteni ?
2013. dec. 30. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia !

Nem értem a kérdésedet, a "vár útjáról" is kéne írni, szerintem valamit rosszul írtál, elírtál.

Javítsd ki, és akkor segítek !

2013. dec. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

az a feladat , hogy írjunk a három tárgy útjáról és ott van hogy :

-térkép

-gyűrű

-vár

énis csak ennyit tudok .. de szerintem azosztályfőnökünk arra gondolt hogy ki szerezte meg a várat vagy valami ilyesmi

2013. dec. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen, értelek !

Talán a vár bemutatása lehetne még, mert azt sokan kérték, mint feladatot.

De megjegyzem, hogy van egy HARMADIK TÁRGY a történetben, ez pedig a BÁRSONYKARD, az a kis gyermekkard, amelyet még a történet elején Gergő kap Dobótól. Kisfia, Jancsika megörökli tőle ezt a kis kardot, és amikor Jumurdzsák elrabolja Jancsikát Sopronban, ez is nála van.

Ezt a kis kardot dobja be a várba a félszemű török, annak bizonyítékául, hogy a gyerek nála van.

Gergely, aki Egerben harcol már ekkor, felismeri fia kardját, és tudja, hogy gyermeke nagy veszélyben van.

De semmit sem tehet, mert a gyűrű nincs nála.

Dobó próbál segíteni, miután Éva is a várba érkezik, levelet ír Jumurdzsáknak.

Közben a talpraesett kis Jancsika megszökik a töröktől, így nem jöhet létre a csere, tehát a kisfiú és a talizmán cseréje. Az ostrom alatt Jumurdzsák meghal, nem üldözi tovább gyűrűjéért Gergelyéket.

Azért írtam le ezt, mert a három tárgyat ill. ezek útját is szokták kérdezni együtt.

A gyűrű útját már sokszor leírtam bővebben is, most röviden:

Jumurdzsák török janicsáré a talizmán, értékes, köves gyűrű, amelyet a nyakában visel, babonás hittel ragaszkodik hozzá, azt hiszi, szerencsét hoz.

Gábor pap veszi el tőle

Gergelynek adja a búcsúlevél kíséretében

Gergely Évának adja eljegyzési ajándékul

Éva visszaadja, mert nagy az ujjára

Gergelynél van sokáig

Sopronban egy régi ruhából kerül elő

Éva viszi Egerbe

Az egri várról néhány szó:

egy régi lovagvár lehetett, korát nem ismerjük

alaprajza egy teknősbékára emlékeztet

feje a délre néző kapu

lábai és a farka bástyák

két oldala pedig gyalogkapu

Eger magyar végvár, a Felvidék kapujának tartják. Ez azt jelenti, ha a török elfoglalja, megnyílik az út a felvidéki városok felé.

1552.-ben van az ostrom, szept. 9.-én kezdődik, okt. 17.ig tart.

Dobó a főkapitány, Mekcsey másodkapitány.

A magyarok legyőzik a nagy túlerőben lévő törököket.

Dobó lemond az ostrom után.

Őt Bornemissza Gergely követi a főkapitányi tisztségben.

Sajnos nem sokáig.

A török újra megtámadja Egert, ekkor a magyarok már nem győzhetnek.

Gergely fogságba esik, mindössze 30 éves, amikor Konstantinápolyban kivégzik. De ez már történelem, nincs a regényben, csak a cigányasszony jóslatában szerepel az első részben, amikor megjósolja Gergely és Dobó további sorsát.

2013. dec. 31. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
nagyon szépen köszönöm ! ha még kérdésem lesz , akkor fordulhatok önhöz ?
2014. jan. 2. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!