Mi lesz a megoldása a z^2 = i/ (1-i) egyenletnek a komplex számok halmazán?


Ha alkalmazom, hogy z=a+bi illetve az z^2=(a+bi)^2 ....-t, akkor a következő jön ki: 2a^2-b^2+2abi = (i-1)/2


Ami alapján: 4a^2-2b^2+1=0 és 4ab=0 egyenleteket kapom. Ha ezt az egyenletrendszer meg szeretném oldani, akkor egy 'csúnya' érték jön ki. :(


Hol gondolom félre, vagy rontom el?


Köszönöm.



2013. jan. 4. 21:21
 1/7 bongolo ***** válasza:

Kicsit elszámoltad:

a²-b²+2abi = (i-1)/2

2a²-2b² + 4abi = -1 + i

Vagyis:

2a²-2b² = -1

4ab = 1

---

2a² - 2/(4a)² + 1 = 0

16(a²)² + 8(a²) - 1 = 0

Ez a²-ben másodfokú, vagyis a megoldóképlettel a² -re jön ki megoldás:

a² = (-8 ±√(64+64))/32

a² = (-8±8√2)/32

a² = (√2-1)/4 vagy a² = (-√2-1)/4

Negatív nem lehet, mert a (és b is) valós. Vagyis a = ±√(√2-1)/2 a megoldás csak.

b = 1/(4a) = ... nem számolom ki


--

Viszont nem így szoktuk kiszámolni! Tanultátok már a komplex számok trigonometrikus alakját?

z² = (i-1)/2

trigonometrikus alakban:

z² = (1/√2)·(cos 135° + i·sin 135°)

Érted, hogy ez hogyan jön ki?

Gyököt vonni ilyenből sokkal egyszerűbb: a hosszból simán gyököt kell vonni, a szög meg feleződik.

z = 1/√(√2) ·(cos 67,5° + i·sin 67,5°)

Annyi csavar van benne, hogy az eredeti komplex szám nem csak 135°-kal, hanem 360°-kal több, vagyis 495°-kal is felírható, úgy is ugyanaz. Viszont gyökvonáskor (felezéskor) abból más jön ki:

z = 1/√(√2)·(cos 247,5° + i·sin 247,5°)

Ez is megoldás.

A többi 360° hozzáadása már ugyanezeket az értékeket adja (illetve 360°-okkal nagyobbat, de az ugyanez), tehát nincs több megoldás.

2013. jan. 4. 22:34
 2/7 anonim ***** válasza:

Egyszerűen ezt akartam válaszolni:

[link]

Biztonság kedvéért a wolframon is megnéztem:

[link]

Ő is ezt írja, cifrázva.

2013. jan. 4. 22:52
 3/7 bongolo ***** válasza:

#2: Persze, formailag ez is eredmény, de ennél okosabbat várnak el a suliban.

Az a helyzet, hogy a wolfram-on csodálkozom. Azt hittem volna, hogy ki tudja hozni a rendes algebrai alakot is...

2013. jan. 4. 23:59
 4/7 A kérdező kommentje:

Az én elgondolásom tényleg elég bonyi :)


z² = (1/√2)·(cos 135° + i·sin 135°)

tudod részletezni?

a 'képleteket' tudom, csak nem értem, hogy lesz JELEN ESETBEN az r²=1/√2, mert z² = -1/2 + 1/2i, azaz ha ebből gyököt vonok, akkor az egész jobb oldal gyök alatt van, amiből nem tudom, hogy jön ki az a és b értéke, amivel ugye meg lehet állapítani az r értékét (r=√(a²+b²))

illetve a szög 135°, ami az a és b értékével kiszámolható.


Egyszóval hogy jön ki az a ás b értéke? Ezt el tudod nekem magyarázni?


Előre is köszönöm. :)

2013. jan. 5. 10:15
 5/7 A kérdező kommentje:

Menet közben rájöttem magamtól, hogyan jött ki

z² = (1/√2)·(cos 135° + i·sin 135°) és a z² = (1/√2)·(cos 315° + i·sin 1315°)


Amit még nem értek:

a kapott szög lehet: 135° és 315° is, nem?


De akkor négy gyöke van, nem?


Bár lehet már túlkomplikáltam a feladatot. :D

2013. jan. 5. 20:03
 6/7 bongolo ***** válasza:

A 315° nem jó.


Rajzold fel a komplex számot a koordinátarendszerben. A valós része -1/2, vagyis az origótól balra van. A képzetes része (az i együtthatója) +1/2, vagyis felfelé van. A két szám abszolút értéke megegyezik, tehát a saját síknegyedében 45 fokos szögben megy a vektor, ez pedig a második síknegyedben 135°-ot jelent.


315 fokhoz a negyedik síknegyed kellene, de nem ott van a vektor.

2013. jan. 5. 21:16
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2013. jan. 7. 18:07