Pitagorasz tételhez kéne segítség. Hozzáértő elmagyarázná?


Szóval az alap tételt azt tudom hogy:Ha egy derékszögű háromszög van , akkor annak befogóinak négyzetének az összege egyenlő az átfogó négyzetévelEz telljesen világos.Csak azt nem tudom hogy hogyan lehet kiszámolni azt hogy


-ha csak az átfogó és egy befogó van megadva.


És találtam a tankönyvben egy ilyet


c^2=a^2+b^2----->c=gyökalatta^2+b^2


Ez mi?


Egyébként 8.-os vagyok.



2013. jan. 6. 14:14
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha derékszögő háromszög esetén az átfogó és a befogó van megadva, nagyon egyszerű a helyzeted, egy sima egyenlettel meg tudod állapítani a másik befogót.

Mondok rá egy példát, úgy jobban megérted. AZ átfogót jelöljük c-vel, értéke pedig 4. Tehát c=4, az egyik befogó ismeretlen, azt jelöljük b-vel, és a másik befogó legyen a, értéke 2.

a Pitagorasz tételt úgy írod fel, hogy a négyzet+b négyzet=c négyzettel.

behelyettesítesz: 2 a négyzeten+b a négyzeten =4 a négyzetennel. Ezt rendezed úgy, hogy az egyik oldalon legyen az ismeretlen. Sima egyenlet.

ez akkor úgy lesz, hogy b a négyzeten = 16 (4 a négyzeten értéke) - 4 (ugye a kettő a négyzeten értéke) kivonod egymásból a kettőt, gyököt vonsz és megvan az ismeretlen értéke.

2013. jan. 6. 14:22
 2/4 A kérdező kommentje:

Tehát ez valahogy így néz ki?


a=gyökalattc^2-b^2


Helyes?

2013. jan. 6. 14:26
 3/4 anonim ***** válasza:
igen így van :)
2013. jan. 6. 14:27
 4/4 vurugya béla ***** válasza:

Tudod, hogy egy derékszögű háromszög két befogója lehet pl. 3 és 4 , az átfogó meg 5, mert:

3^2 + 4^2 = 5^2

azaz 9+16=25.

Ha az 5 és a 3 ismert és a 4-et kell kiszámolni belőle, akkor meg kell mondani, hogy minek a négyzetét kell hozzáadni a 3 négyzetéhez, hogy az 5 négyzetét kapd.

Ezt úgy tudod megmondani, hogy az 5 négyzetéből elveszed a 3 négyzetét, azaz a 25-ből a 9-et, így 16-ot kapsz. Ez a másik befogó négyzete, ebből gyökvonással kijön, hogy 4 a másik befogó.

Tekintsük végig, mit csináltunk: átfogó négyzetéből elvettük az ismert befogó négyzetét, majd gyököt vontunk az eredményből. Ez minden derékszögű háromszög esetében elvégezhető így.

2013. jan. 6. 16:17