Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyenletrendezés oxidációs...

Egyenletrendezés oxidációs szám alapján segítség?

Figyelt kérdés

ezt az egyenletet kell rendezni:


KOH + KNO3 + Cr2O3= K2CrO4 + KNO2 + H2O


persze felírtam az oxidáció szám változásokat:

a nitrogén -2vel csökken/redukálódik

a króm pedig +3mal nő/oxidálódik

legkisebb közös többszörös a 6 így:


KOH + 3KNO3 + 2Cr2O3= 2K2CrO4 + 3KNO2 + H2O


nem tudom, hogy idáig helyes e, de tovább már nem tudtam rendezni, már 100x átszámoltam h bal oldalon miből mennyi jobb oldalon de nem tudom kiegyenlíteni...


előre is köszönöm ha valaki segít!


2013. jan. 7. 13:42
 1/2 anonim válasza:

Az oxidációs számokat jól felírtad, de az együtthatókban már van egy kis hibád. Az oxidációs szám alapján való rendezésnek a lényege ugye az, hogy a felvett és leadott elektronok szma megegyezzen. Namármost a Cr2O3-ban alapból két króm van, ezért nem kell elé a kettes. Így az egyenleted az ismert együtthatókkal:

KOH + KNO3 + Cr2O3 --> 2K2CrO4 + 3KNO2 + H2O

Bár lehet, hogy innen már neked is menne, azért befejezem.

Króm és Nitrogén csak a már ismert együtthatójú anyagokban van, azok tehát mindkét oldalon stimmelnek. (2Cr és 3N mindkét oldalon).

Következik a Kálium. Jobb oldalon 4+3=7, bal oldalon 3 a KNO3-ból, még négy kell, tehát a KOH együtthatója 4.

Az utolsó a víz, akár Oxigén, akár H alapján számolod, annak az egyötthatója 2.


4KOH + 3KNO3 + Cr2O3 --> 2K2CrO4 + 3KNO2 + 2H2O

2013. jan. 7. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
jaj azt tényleg benéztem, de értem így egyből más köszönöm :)
2013. jan. 7. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!