Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Háromszöges matekfeladat. Mi...

Háromszöges matekfeladat. Mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Adott egy ABC háromszög. A BAC szög 45 fokos.

Az AC szakasz A-hoz közelebbi harmadolópontja a P pont.

Az ABP szög 15 fokos.

Hány fokos az ACB szög?


Nekem 75 fok jött ki. Ez versenyfeladat, tehát számológépet nem lehet használni.



2013. jan. 7. 18:28
1 2
 1/13 rémuralom ***** válasza:

Csak nem OKTV-re készülünk? :) Üdv a klubban!

Megnézem a feladatot, aztán, ha tudok valamit, jelentkezem.

2013. jan. 7. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Nem, 7. osztály matematikaverseny xD
2013. jan. 7. 19:07
 3/13 A kérdező kommentje:

Bátaszéki, név szerint.

Egyébként köszi!

2013. jan. 7. 19:07
 4/13 anonim ***** válasza:

nekem 90° jött ki, így:


ABP 3. szögét kiszámoljuk 120°

Legyen a másik harmadolópont (a C-hez közelebbi) Q

ABQ háromszögnek súlyvonala a BP szakasz, mivel a súlyvonal területfelező, ezért: ABP és PBQ háromszögek területe egyenlő. Mivel mind a két háromszög tartalmaz 2-2 azonos oldalt + a területük is egyenlő, ezért a BQ szakasz egyenlő az AB szakasszal. Így egy egyenlő szárú háromszöget kaptunk. Emiatt az PBQ szög is 15°.


A PBC háromszögnek a súlyvonala a BQ. Ugyanígy 15° lesz a QBC szög is.


Végül kiszámoljuk mostmár a PQB szöget, ez 105° lesz. A BQC szög 75° lesz. Az ACB szög meg 90°

2013. jan. 7. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Azta tényleg :D


Akkor elrontottam. Na mindegy :D


Kösz a választ!

2013. jan. 7. 19:19
 6/13 vurugya béla ***** válasza:

Nem Te rontottad el, hanem az előző válaszoló írt hülyeséget. Miért vállalkozik segítésre, aki nem ért hozzá?

Itt hibázott: Ha két háromszög területe és két oldala megegyezik, akkor nem biztos, hogy egybevágók!

Ugyanis:

Egy általános háromszöget egy súlyvonala két olyan háromszögre bontja, melyek területe és két-két oldala megegyezik, mégsem mondhatjuk, hogy MINDEN ÁLTALÁNOS HÁROMSZÖGET egy súlyvonala két egybevágó háromszögre bont!!!!

A helyes válaszon még dolgozok, de egyre kevésbé hiszem, hogy általános iskolás módszerekkel meg lehet oldani.

Lehet, hogy a 75 fok lesz a jó eredmény... kiderül!

2013. jan. 7. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 vurugya béla ***** válasza:

Tényleg 75 fok a helyes válasz!

Egyelőre középiskolai módszerekkel (szögfüggvényekkel) jött ki, de gondolkozom, hogyan lehet általános iskolás módszerekkel is kiszámolni.

2013. jan. 7. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 vurugya béla ***** válasza:

[link]

Itt a háromszög az Euklides szerkesztőprogrammal, üvölt róla, hogy az a szög nem lehet 90 fok...

2013. jan. 7. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 vurugya béla ***** válasza:

Megvan nyolcadikos okoskodással! Itt az ábra:

[link]

A megoldás:

Mivel BPC szög 60 fokos, ezért felvehetjük PB szakaszon az R pontot úgy, hogy PQR háromszög szabályos legyen.

AP=PQ=QC=RP=RQ. Így RQC háromszög egyenlő szárú, emiatt QRC szög = QCR szög = 30fok.

APR háromszögről ugyanezek mondhatók el, ezért APR háromszög egyenlő szárú, és PAR szög = PRA szög = 30fok.

Ekkor RAB szög= PABszög-PAR szög, azaz 45fok-30fok=15fok.

Ekkor RAB háromszögnek két 15fokos szöge van, azaz egyenlő szárú, emiatt AR=RB. Ezt összevetve AR=RC-vel azt kapjuk, hogy RC=RB.

PRC szög a PRC háromszögből kapható, és 90 fokra jön ki, akkor CRB szög is 90 fokos.

Összegezve: BRC háromszög egyenlő szárú derékszögű háromszög, emiatt RCB szög=45fok.

ACBszög= ACRszög+RCB szög = 30fok+45 fok=75fok.

(Remélem, nem írtam el semmit...)

2013. jan. 8. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Megmondom, hogy jött ki a 75°:


Kiszámoltam néhány külső szöget, aztán arányos ábrából kisaccoltam az adott szöget :D

Mindenesetre én nem indultam a versenyen, csak elkértem a feladatot az egyik osztálytársamtól.


És igen, tudom, hogy ábrából sosem szabad becsülni.

2013. jan. 8. 19:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!