Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Írnátok nekem köznapi nyelvben...

Írnátok nekem köznapi nyelvben használt szinesztéziákat?

Figyelt kérdés

Ez volt megadva példának a feladatban: csípős nyelvű


Én ezekre gondoltam, hogy jók lehetnének: galamblelkű, éles eszű, oroszlánszívű, sasszemű és társai... de ezeket valamelyik weboldal metaforának írja, de az is ott van a szövegben, hogy a szinesztézia a teljes metafora egyik fajtája.


Most akkor ezek szinesztéziák, metaforák vagy mindkettőnek is fel lehet őket fogni?


Emellett még ilyeneket találtam: súlyos gond, meleg szín, hideg fogadtatás stb.


Fontos, hogy a szinesztéziák köznapi nyelvben használtak legyenek!



#irodalom #szinesztézia #köznapi nyelv
2013. jan. 12. 10:46
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem az éles hang az jó például.
2013. jan. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
a szinesztézia különböző érzékterületet kapcsol össze. pl.: harsány nevetés
2013. jan. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az előzőek, galamblelkű stb. ezek valóban metaforák.

Talán az éles eszű nem. Az inkább szinesztézia, be is írom.

A szinesztézia hasonlósági és érintkezési képzettársításból jön létre. Jelentése: együttérzés, összeérzés.


A hasonlósági képzettársításban valamilyen fizikai vagy hangulati hasonlóság van

pl. rikító szín

Az érintkezésen alapuló képzettársításban a szemléletben érzéki benyomásként fordulhat elő, pl. fehér csönd.

Itt talán jobban megérted a különbséget:


"Művészi hatása abban van, hogy a különböző, de egyszerre ható érzékszervi benyomásokat (tapintás, ízlelés, szaglás, hallás, látás) hasonlóságukban, egyidejűségükben ragadja meg és állítja elénk az író.


Szerintem: sárga irigység, fekete gyász, éles fény, színes gondolatok,

/látás/

süket csönd, halk nesz, zsivajgó lárma, /hallás/

tüskés hangulat, sima szívű, sűrű csönd, éles eszű /tapintás/

édes élet, keserű kenyér, keserű pirula, /átvitt értelemben, valaki lenyeli a keserű pirulát, pirula régen gyógyszert jelentett./ /ízlelés/

balzsamos levegő, rothadó világ, bűzös eset, /szaglás/


Még ezt találtam:

A köznyelvben gyakran szinesztéziának tekintünk olyan kifejezéseket is, amelyekben csak a jelző származik valamely érzékterületről (pl. súlyos gond, nehéz élet).


Amit másodszorra írtál, azok szerintem nem az érzékszerveinkre hatnak, de ezek is szinesztéziák, hangulati és fizikai hasonlóság.

/súlyos gond, meleg szín, hideg fogadtatás, nehéz élet, könnyű álom,/

Üdv.

2013. jan. 12. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek :)


Mostmár értem miről van szó, szerencsére! A tanár nem valami sok időt szánt rá, hogy megértesse velünk a dolgot...


Mégegyszer köszi a válaszokat és a példákat :)

2013. jan. 13. 12:50
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen. Csak arra lennék kíváncsi, hogy az első válaszoló és én miért lettünk lepontozva?
2013. jan. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!