Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ért valaki a közmondásokhoz?

Ért valaki a közmondásokhoz?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 25 közmondásnak kellett a jelentését leírnom, de van pár olyan aminek nem tudom/ nem találtam meg a jelentését. Tud valaki nekem segíteni? Előre is köszönöm a válaszokat! :)


1. Kordéra rakja a dolgot

2. Úgy nyeli a bort, mint a lihu.

3. Olyan idő van mint a túrós mácsik

4. Olyan mint egy málészem

5. Kiadták neki a huncutlevelet

6. Körmöshal legyen a szerencséje

7. Se jó, se rossz, mint a sült krumpli

8. Viszi, mint a kurhéja a fiát

9. Olyan a ház, mintha lucáztak volna.



2013. jan. 19. 16:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Már megint egy olyan feladat, - régies tájnyelvi szavakból volt hasonló- mint kiderült, még a tanárok sem tudták, mit jelentenek.

Ezek a közmondások is olyan szavakat tartalmaznak, amelyek nagyon régies, már elfeledett népies kifejezések.

A mácsik, csak azért tudom, mert a családban volt őrségi illetőségű, sajnos már csak volt, nudlit jelent.

A málészem, talán kukoricaszem, körmöshal, talán olyan kicsi hal, mint a köröm ?

8. Én úgy ismerem, viszi, mint kurhéja a csirkét, annak lenne is értelme, mert elkapja, ellopja, elragadja a héja, a csirkét, de a fiát miért ragadná el, ez, mintha nem is lenne jó.

Mi az a lihu ?

Kell ezeket a szavakat a mai gyerekeknek tudni ?

2013. jan. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
55%

1. Kordé az egy rozoga kocsi, amit ember, de néha talán szamár is húzott.Jelentése: Kocsira rakja a dolgokat, talán a gondokat és elviszi, hogy megszabaduljon tőle.

2. Valószínűleg azt jelenti, hogy mértéktelenül vedeli a bort valaki.

3. Talán nyálkás idő lehet, vagy nagyon ködös, szoktuk mondani, tejszerű a köd.

4. Olyan sárga lehet, mint egy kukoricaszem.

5. Talán kiadták az útját, elküldték.

6. Ezt legalább megtaláltam, a körmöshal a csapó sügér népies neve. Talán jó ízű, ritka halról lehet szó, azért szerencséje van annak, aki kifogja, kihalássza.7. Se ilyen, se olyan, magyarul semmilyen az íze valaminek, mint a sült krumplinak.

2013. jan. 19. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Én sem láttam értelmét a feladatnak. Értem hogy érettségi tétel a "tájnyelv", de hogy ilyen feladat minek??


Köszönöm Szépen a válaszokat!!! :)))

2013. jan. 20. 19:35
 4/4 balck magic válasza:
100%

Pont most adták fel ezt a feladatot leckének nekünk is, de a neten sehol nem találtam rá választ, viszont a "Magyar szólások és közmondások" c. könyv választ adott. Úgyhogy tessék, bárki, akinek kelleni fog, vegyétek és egyétek!:D

Kordéra rakja a dolgot: Haragszik érte.

Úgy néz, mint akinek nem jutott dinnyeföld: Látszik rajta, hogy nagyon szomorú.

Úgy nyeli a bort, mint a lihu: Tömérdek bort meg tud inni.

Olyan idő van, mint a túrós mácsik: Szép, holdvilágos éjjel van.

Olyan, mint egy málészem: Nagyon kicsi.

Kiadták neki a huncutlevelet: Elcsapták, elbocsátották, kitették a szűrét.

Körmöshal legyen a szerencséje: <Rossz kívánság halászoknak>

Se jó, se rossz, mint a sült krumpli. (Ezt úgy találtam meg, hogy "se jó, se rossz, mint a krumplileves", de lényegtelen): Nem rossz, de nem is jó.

Viszi, mint a kurhéja a fiát: Szokatlan vagy feltűnő módon visz valamit.

Olyan a ház, mintha lucáztak volna: Nagy rendetlenség, sok szemét van a szobában.

2016. szept. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!