Mennyi az osztálylétszám?


Az 5. a osztályban az egyik tanítási órán a hiányzók száma éppen egyhatoda volt a jelenlévők számának. A következő órán eggyel kevesebb gyerek vett részt, és ekkor a hiányzók száma egyötöde volt a jelenlévők számának. Mennyi az osztálylétszám?

Magyarázatot is kérek, hogy hogyan kell kiszámolni. Köszönöm.



2013. jan. 20. 15:27
 1/1 anonim ***** válasza:

jelenlévők száma: x

hiányzók száma y


ez a két állítás:

6*y = x

5*(y+1) = x-1


a másodikba behelyettesítjük az elsőt

5*(y+1) = 6*y-1

kivonok 5*y-t és hozzáadok 1-et mindkét oldalhoz

6 = y

tehát x = 36


6+36 = 42 -> 42 fős az osztály

2013. jan. 20. 15:42