Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » [ASAP] Egyenlő szárú háromszög...

[ASAP] Egyenlő szárú háromszög oldalainak kiszámolása?

Figyelt kérdés

A feladat:

Egy egyenlő szárú háromszög kerülete 77 cm, a szögeinek aránya 1:2:2. Mekkorák a háromszög oldalai és mekkora a területe?


Ameddig eljutottam:

α=36° ß=72° (180/5=36 α=1*36, ß=2*36)


Na most az világos, hogy valahogyan a kerületét felhasználva kéne az oldalait kiszámolni, de sehogy sem jött össze. (Valószínűsítem, hogy baromi egyszerű épp ezért piszkál, hogy nem jut eszembe.)


Ha vesszük az alaphoz tartozó magasságát, akkor kapunk két darab derékszögű háromszöget, de ebben sem tudunk szögfüggvényeket alkalmazni, mivel nem tudunk oldalakat.


(Nem kell az egész feladatot megoldani, elég egy kicsi segítség)


Köszönöm.


2013. jan. 20. 23:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Kicsi segítség:

a+b+c=77 /:a

1+b/a+c/a=77/a



(tipp: sinus tétel)

2013. jan. 20. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"mivel nem tudunk oldalakat" Ha a az alap, b a szár, akkor

a+2b=77. ebből a=77-2b.

Így a szögfüggvények egy ismeretlennel felírhatók, tehát az ismeretlen kiszámítható belőle.

2013. jan. 21. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm SexyFish, sikerült. :)

(Neked is köszönöm, második hozzászóló.)

2013. jan. 21. 00:14
 4/5 anonim ***** válasza:

A második hsz. most jó, de ha olyan háromszöget kapsz ami nem egyenlőszárú akkor:α=36°; ß=36°; ɣ=72°(arányok alapján kiszámolod a szögeket).

Aztán:

a+b+c=77

1+b/a+c/a=77/a

mivel a sinus tétel szerint: b/a=sinß/sinα ezért

1+sinß/sinα+sinß/sinɣ=77/a

Kiszámolod...ez lesz:

2,618=77/a

ebből a=29.41

Kiszámolod b-t, aztán a kerületből kivonod az a+b és megkapod a c-t. Ebből meg terület könnyű: (a*b*sin ɣ)/2.

2013. jan. 21. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Először megzavart késő este az, hogy én mind a két szárat b-vel jelöltem, és sehogy se akartam rájönni, mit szerettél volna mondani a szinusz tétellel. Aztán ahogy a régi matek tanárom tanított, elkezdtem leírni, amit tudok és kijött minden. :)
2013. jan. 21. 07:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!