Mi a vegyület molekulaképlete?

A triptofán 64,71% szenet, 13,73% nitrogént , 15.68 oxigént továbbá hidrogént tartalmaz. Mi a vegyület molekulaképlete,ha tudjuk h két móljának elégetésekor 0,539 m3 standard állapotú CO2- képződik

2013. jan. 21. 10:30
 1/4 Silber ***** válasza:
Kérni meg luxus, ha helyetted dolgoznak...
2013. jan. 21. 10:52
 2/4 A kérdező kommentje:

nem, csak úgy nem engedte, hogy kiírjam

de akkor le írom ide

Valaki eltudná nekem magyarázni, ha nagyon szépen megkérem?

2013. jan. 21. 11:47
 3/4 Silber ***** válasza:

Sok más embernek valahogy engedi. Nem is értem, miért.

M(C)=12 g/mol

M(N)=14 g/mol

M(O)=16 g/mol

M(H)=1 g/mol

100 g triptofán tartalmaz 64,71 g szenet, 13,73 g nitrogént, 15,68 g oxigént, valamint a fennmaradó százalékra hidrogént számolva (lévén aminosav) 5,88 g hidrogént. Ha a tömegeket átváltjuk anyagmennyiségekre akkor megtudjuk, hogy mik a mólarányok a molekulán belül.

100 g triptofán tartalmaz 5,3925 mol szenet, 0,9807 mol nitrogént, és 0,98 mol oxigént, és 5,88 mol hidrogént. Mindegyik értéket elosztjuk a legkisebb anyagmennyiséggel (jelen esetben 0,98), így kapunk egy kezelhetőbb formát:

C:N:O:H = 5,5026:1:1:6

A CO2 anyagmennyisége: n(CO2)=V(CO2)/Vm=539dm^3/24,5[dm^3/mol]=22 mol

Ha 2 mol triptofán hatására 22 mol CO2 keletkezik, akkor 1 mol triptofánban 11 mol C-atom található. Ha összevetjük a fentebb levezetett mólarányokkal, akkor kiderül, hogy a molekulában található 11 mol C-atom kétszerese a fent levezetett arányban található C-mennyiségnek. Tehát annyi a dolgunk, hogy megszorozzuk kettővel az arányszámok mindegyikét.

Így a molekula összegképlete: C11H12N2O2.

Ellenőrzés: [link]

2013. jan. 21. 15:18
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. jan. 21. 17:29