Mi a szófajuk?

Figyelt kérdés
elégedetten, becsületesen

#szófaj #elégedetten #becsületesen
2013. jan. 23. 19:04
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
45%
Melléknév
2013. jan. 23. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 Akellion válasza:
Szerintem határozószó minegyik, méghozzá módhatározó.A hogyan kérdésre válaszolnak nem pedig a milyenre.Az előző válaszoló hülyeséget mondott.
2013. jan. 23. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

Ha nem értessz hozzá, ne írj butaságokat, és kérlek ne szóld le a jó választ. Légy szíves, higgy nekem, nem áll szándékomban senkit sem félrevezetni.

Akkor egy kis előadás, habár holnap zh-t írok és pihenni kéne, de csak hogy mindenki felvilágosult legyen, megteszem ezt érted. Szóval:


Van egy olyan fogalom, hogy MONDATELEMZÉS illetve egy olyan, hogy SZÓFAJ. Két hót különböző dolog.

Egy szóról, ha nincs mondatban, csak úgy önmaga áll, meg lehet állapítani a szófaját. Egy szónak persze lehet több értelme és így több szófaja, de alapvetően a szófaj a magányos szavakra jellemző. Ezzel szemben a mondatelemzésnél szükségünk van a szövegkörnyezetre, konkrétan a szót tartalmazó mondatra, hogy vizsgálni tudjuk. Hiszen ugyanaz a szó lehet alany, tárgy, de akár állítmány is.


Említetted a határozóSZÓt. Ismétlem SZÓT. Ez egy szófaj, méghozzá olyan szófaj, melybe ilyen típusú szavak tartoznak: itt, ott, holnap, messze, mezítláb, egyedül stb. Ezek ragozásuk nélkül válaszolnak az ilyesmi kérdőszókra: Hol? Hogyan? Milyen? Ismétlem ragozás nélkül. Nem kapnak ragot, mégis kifejeznek időt, helyet, módot stb. Amint látod, a megadott szavakon van rag. Semmiképp sem lehetnek tehát határozóSZÓK.


A határozószó egy szófaj. Most jöjjön a mondatelemzés. A mondatelemzésben ilyen kategóriák léteznek: alany, állítmány, tárgy, határozó, jelző. A határozó (nem határozószó!!) és a jelző esetében további típusokat különböztetünk meg. Akkor most téjünk ki csak a határozóra. Ennek rengeteg típusa van, ahogy említetted te is, létezik olyan, hogy módhatározó, ami a Hogyan? kérdőszóra válaszol, de ezen kívül még elég sok fajta van pl. célhatározó, helyhatározó, időhatározó, eszközhatározó, társhatározó stb. Mivel a kérdező a szófajra volt kíváncsi, nekünk ezzel nem kell foglalkoznunk, de nem is tudunk, hiszen ehhez teljes mondatra lenne szükségünk.


Pl. Az épület itt áll. Ebben a mondatban az 'itt' egy helyhatározó, mondatelemzés szempontjából természetesen. Önmagában az 'itt' szónak lehet értelmezni a szófaját: ez határozóSZÓ. Az 'épület' a mondat alanya, de ha mást mondok neked pl.: Az épületben vagyunk. akkor ebben a mondatban az 'épület' már helyhatározó. Ezért van szükség mondatra, hiszen láthatod, nélküle nem lehet eldönteni, hogy milyen kategóriába sorolható az 'épület' szó. Azonban ha a szó szófaját kérdezik, nyugodtan mondd nekik, hogy főnév. Hiszen az 'épület' szó egy főnév, álljon akármilyen mondatban, ez az ő saját dolga, nem vehetik el tőle a különböző mondatok.


Az 'elégedetten' és a 'becsületesen' szó szófaja melléknév. Talán az zavar meg, hogy nem a Milyen? kérdésre válaszolnak. Akkor felvázolom a dolgot. A melléknévnek mondatban elfoglalt szerepe szerint három típusa van: lehet állítmány, jelző, vagy határozó. A határozói szerepben lévő melléknévre a Hogyan? kérdéssel kérdezünk. Ajánlom a wikipédia melléknév című rovatát.


Tehát a hibáid a következők voltak:

- a határozót és a határozószót összekeverted, pedig két különböző dolog (egyik mondatelemzés szerinti kategória, másik szófaj)

- mondat nélkül megállapítottad egy szó mondatelemzés szerinti kategóriáját (ez elvi lehetetlenség)

- határozószónak tituáltad a megadott szavakat, holott azok ragozva vannak, így nem lehetnek azok (tudniilik melléknevek)


Remélem segítettem és megértetted a dolog lényegét. Én tényleg nem akartam senkit félrevezetni. Szóval most már világos, hogy miért melléknevek ezek a szavak?

2013. jan. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
44%
Magyar szakos tanár vagyok. Az első válaszoló tényleg rosszat írt. Ezeknek a szófaja módhatározószó. Van ilyen, nézz utána!
2013. jan. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 Akellion válasza:
Köszönöm az igazolást Tanár úr/nő!
2013. jan. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszát! :)
2013. jan. 24. 18:02
 7/29 anonim ***** válasza:

Azóta kiderült végre, hogy melléknevek a nyomorultak?


(1. és 3. voltam)

2013. dec. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
Már nagyon régen "kiderült", hogy nem melléknevek. :)
2013. dec. 29. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
44%
Akkor valószínűleg az utóbbi 8 évben változtathattak a szabályon...
2013. dec. 29. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
Ezek soha, semmilyen grammatikai szakirodalom szerint nem voltak melléknevek. Módhatározószók.
2013. dec. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!