Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnál segíteni az alany...

Tudnál segíteni az alany állítmány megkeresésében? (mondatok lent)

Figyelt kérdés

1. ez fontos dolog

2. meg kell a búzának érni.

3. a víg Tardi kislánynak nincs párja

4. Ki vagy te?

5. Te vagy a legény Tyukodi pajtárs.

6. Mátyás király tetteiről már életében, de nem sokkal halála előtt is különböző megtörtént vagy meg nem történt események híre terjedt el.

6. A cserepes virágot kedvelő Erzsébeteket fehér vagy halványlila ciklámennel köszöntsük.

7. A gyermeket váró Mária és Erzsébet találkozása sok mestert megihletett.

8. Szeretnék gazdag lenni(állítmány tárgy és tárgy megnevezése)

9. A fiúk veszedelmes tréfát eszeltek ki a szomszéd bosszantására(alany állítmány tárgy jelző határozó)

10. Nem kellett volna állást vállalnia ennél a cégnél(alany állítmány tárgy határozó)

11. isten áldjon

12. Záratlan kapu a gyermek szája

13. A fekete kabátos férfi sohasem volt félős

14. Ki vagy te?

15. A ház ajtaja nyitva maradt

16. A halnak úsznia kell

17. Te vagy legény

18. Nem szabad enned

19. Okosabb is lehetett volna

20. Száz szónak is egy a vége

21. a Törvényeket senki sem szegheti meg büntetlenül

22. Sehol egy lélek

23. Jó lett volna

24. Góg és Magóg fia vagyok én

25. E fiúból pap lesz

26. Kéz kezet mos

27 Jó lelkiismeret ben szokott szomorkodni

28Annyit ért hozzá mint tyúk az abc-hez

megadta nékünk szent János napját, áldom magasztalom Isten hatalmát, adj isten kendteknek sokat élhessenek.

29 Felhőt egyiken sem látsz

30 és elkezdte a párokat összeénekelni

31 Ekkor kezdik 9 fából a széket faragni(alanyállítmány tárgy)

32 Aki az éjféli misén rááll a luca-székre , az meglátja a boszorkányokat.

33 A sport kedvelők megérkeztek.

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!!!!!!!!!!


2009. szept. 5. 18:39
 1/10 A kérdező kommentje:

ja és tudom mire hogy kell rákérdezni , nekem konkrét megoldások kellenének. sajnos nem ellenőizzük le a feladatokat, házikat ezért mindig összevetem a padtársaméval szerencsére a többsége egyezni szokott de ezek nem egyeznek , ezért is lenne nagyon jó ha valaki tudna segíteni.

szeretnék idén javítani nyelvtanból ezért átnéztem a tavalyi füzetemet és emellett voltak kérdőjelek.

2009. szept. 5. 18:42
 2/10 A kérdező kommentje:

rengeteget gyakoroltam a nyáron , de egyszerűen nem mennek , mindig valahol elrontom az elemzést:(

tudnátok gyakorló mondatokat küldeni?

2009. szept. 5. 18:43
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

szia! remélem, nem a nyelvtanleckét csináltam meg helyetted... 2 órámba került :P tudom, hogy csak a hozzárendelő szintagmákat kellett volna megcsinálni, de így teljes :) amúgy szerintem elég hozá némi agy, esetleg egy hetedikes, és az egy-két összetett mondathoz egy nyolcadika nyelvtankönyv ;) remélem, meg vagy velük elégedve!

1. Á- dolog A- ez fontos- Jmi

2. Á- meg kell érni A- a búzának

3. Á- nincs A- párja kislánynak- Jbi Tardi-Jmi víg- Jmi

4. Á- vagy A- te ki- szervetlen mondatrész

5. Á- vagy A- legény te- Jé pajtás- Jé Tyukodi- Jmi

6. Á- elterjedt A- híre események- Jbi megtörtént- Jmi meg nem történt- Jmi különböző- Jmi már életében- Hi halála előtt- Hi nem sokkal- Jme tetteiről- Het Mátyás király- Jbi

7. Á- köszöntsük (A- mi) ciklámennel- He fehér- Jmi halványlila- Jmi Erzsébeteket- T kedvelő- Jmi virágot- T cserepes- Jmi

8. Á- megihletett A- találkozása mestert- T sok- Jme Mária és Erzsébet- Jbi váró- Jmi gyermeket- T

9. Á- szeretnék A- gazdag lenni

10. Á- eszeltek ki A- a fiúk bosszantására- Hc szomszéd- Jbi tréfát- T veszedelmes- Jmi

11. Á- nem kellett volna A- vállalnia állást- T cégnél- Hh ennél- Jmi

12. Á- áldjon A- Isten

13. Á- kapu A- szája záratlan- Jmi gyermek- Jbi

14. Á- volt A- férfi kabátos- Jmi fekete- Jmi sohasem- Hi félős- Jmi

15. Á- nyitva maradt A- ajtaja a ház- Jbi

16. Á- úsznia kell A- a halnak

17. Á- vagy A- legény te- Jé

18. Á- nem szabad A- enned

19. Á- lehetett volna (A- ő) okosabb- Jmi is-szervetlen mondatrész

20. Á- egy A- vége száz- Jme szónak- Jbi is-szervetlen mondatrész

21. Á- nem szegheti meg A- senki a törvényt- T büntetlenül- Há

22. Á- sehol A- egy lélek

23. Á- jó lett volna (alanytalan)

24. Á- fia vagyok A- én Góg és Magóg- Jbi

25. Á- lesz A- pap fiúból- Het ebből- Jmi

26. Á- mos A- kéz kezet- T

27. Á- szomorkodni szokott (A- ő) lelkiismeretben- Há jó- Jmi

28. Á- ért hozzá (A- ő) annyit- T <- főmondat mint- kötőszó (Á- ért hozzá) A- tyúk ABC-hez- Hh <- hasonlító mellékmondat

29. Á- megadta A- napját Isten- Jbi szent- Jmi nékünk- Hr

30. Á- áldom Á- magasztalom (A- én) Isten- Jbi hatalmát- T

31. Á- adj A- Isten kendteknek- Hr élhessetek- T sokat- Jme

32. Á- látsz (A- te) felhőt- T egyiken sem- Hh

33. Á- elkezdte (A- ő) összeénekelni- T a párokat- T

34. Á- kezdik (A- ők) ekkor- Hi fából- Het 9- Jme faragni- T széket- T

35. Á- rááll A- aki misén- Hh éjféli- Hi a Luca-székre- Hh <- főmondat Á- meglátja A- az a boszorkányokat- T

36. Á- megérkeztek A- kedvelők sport- T


u.i.: a "Ki vagy te?" kétszer volt... :) ha a jövőben mondatelemzéses kérdésed lenne, nyugodtan írj egy e-mailt a gerencser.lilla6a@blg.hu címre! ;)

2009. szept. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%
egyébként azt nem értem, hogy ha tudsz kérdezni, akkor ezekhez minek segítség?
2009. szept. 5. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért a 21.07-es választ még ne magold be, mert van benne jónéhány hiba. Most nincs időm, holnap délelőtt részletezem. Ez azért elég hoszú. Egy példa: A halnak úsznia kell - a halnak nem lehet alany, mert az alany alanyesetben van, vagyis ragtalan. A -nak, -nek pedig határozórag, tehát a halnak határozó. (részes)Mit állítok? Kell. Mi kell? Úsznia. A 2. mondat ugyanilyen.

9. mondat: nem a gazdag lenni az alany, hanem én. Én szeretnék.

2009. szept. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

na ettől féltem a legjobban

az első pár mondatot a tanárral együtt csináltuk és az így néz ki a füzetemben :

1.

Á:fontos A:dolog

2.á: MEG KELL ( SZERINTEM KELL AZ ÉRNI IS:S) és te is úgy írtad.

a többit nem írom le de szerintem a végefele stimmel .


tavaly átjöttem egy hatosztályos gimibe heti 1 nyelvtanóránk van , és a tanárral rendkívül keveset gyakoroun és ő is mindig összekever minket.

2 dolgozatot írtunk:

alany állítmány:

2 gyereknek lett ötös( nem tudom hogy csinálták... de az egyiknek nyelvtantanár a szülei)

nekem lett egyedül 4-es

22 3-as

a többi kettes

egyes nem lett.

elég elkeserítő a helyzet , demost már biztos leszek magamban innentő és nem fogom magam elbizonytalanítani.


és lenne még egy kérdés: ha a mondatot E/3 jelen idő kij mód-ba rakom és "eltűnik" az állítmányból egy szó ---akkor névszói igei az állítmány igaz?

tehát: mi barátok voltunk--->ők barátok. tehát eltűnt a voltunk ezért az állítmány a barátok voltunk

remélem így van


nagyon köszönöm a fáradtságos munkádat!!!:)

amúgy mi az a Jmi, Jbi,Het,Hh

2009. szept. 5. 21:44
 7/10 anonim ***** válasza:

1. vagyok. a másodiknak üzenem, hogy senki sem tökéletes, és nem állítottam, hogy hibátlan :D


én nyolcosztályos gimibe járok, most vagyok 8-as. a tavaly tanultak alapján csináltam az elemzést, + az idei könyv az összetett mondatokhoz (mellesleg ezt még ki se nyitottuk...) nekünk heti 2 nyelvtanunk van, nem rossz a tanár, az ofőnk, de a fél osztály nem vágja... és nem a tanár miatt :P egyébként tényleg béna lehet a tanárod, ha nem tudod a rövidítéseket... nem szoktatok ágrajzot készíteni??

Jmi-> minőségjelző

Jbi-> birtokos jelző

Hh-> helyhatározó

Het-> eredethatározó

jah, és igazad van, az tényleg névszói-igei állítmány :) az a "fáradságos munka" meg már amúgy is rámfért :D

2009. szept. 6. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

én is most vagyok nyolcadikos!

remélem a második válaszoló nem felejti el a segítséget:)

előre is köszönöm!!


amúgy a tárgyig jutottunk a könyvben a jelzők a határozók most jönnek -.-" pedig ez a 7. es anyag eleje.köszi a rövidítés magyarázatot!

2009. szept. 6. 11:40
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Na itt vagyok. Először is ezek a mondatok jóval túlhaladják az általános iskolai szintet, sőt sokan közülük a középiskolait is. Szerintem a magyartanárod a főiskolai jegyzeteiből diktált nektek. Az semmiképp nem elfogadható, hogy felad valamit, ráadásul jó nehezet, és nem ellenőrzitek. De ha téged izgat a megoldás ilyen esetben, kérdezd meg tőle mondjuk szünetben.

Itt vannak a mondatok, csak azokra térek ki, amelyeknek a megoldásával nem értek egyet.

2. Meg kell a búzának érni. Erről már írtam: kell az állítmány, mi kell? megérni - elváló igekötő. Búzának: részeshatározó

3. a víg Tardi kislánynak nincs párja: itt annyit javítok a megoldásban, hogy a kislánynak nem birtokos jelző, hanem részeshatározó, a valakinek van vagy nincs szerkezet így működik. Valószínűleg azért, mert az állítmánynak (nincs)nem lehet birtokos jelző a bővítménye.

4. Ki vagy te?: a Ki? nem szervetlen mondatrész, nagyon is szerves, Ki vagy? az összetett állítmány, kérdő névmás is lehet állítmány. Te az alany, az jó.

5. Te vagy a legény, Tyukodi pajtárs. A te nem értelmező jelző, ezt másnak nem is tudom betudni, mint elírásnak. te vagy - állítmány, legény alany

6. Mátyás király...: ez jó.

6. A cserepes virágot...: jó

A gyermeket váró ...: jó

Szeretnék gazdag lenni(állítmány tárgy és tárgy megnevezése): A szeretnék állítmány. Mit szeretnék? lenni, tehát ez a tárgy, és milyen lenni? gazdag, ez a tárgy jelzője. A gazdag lenni nem alany, az alany én vagyok, ún. nem kifejtett vagyis rejtett alany.

9. A fiúk ...: jó

Nem kellett volna ...: jó

11. isten áldjon: jó

12. Záratlan kapu a gyermek szája: jó

13. A fekete kabátos férfi sohasem volt félős: összetett állítmány: volt félős, tehát a "félős" nem jelző, mert ha jelen időben mondanánk, volt nélkül, az lenne az állítmány. A férfi félős. : nem jelző. Azt hiszem, erre utaltál a kérdéseddel.

14. Ki vagy te?: ez már volt

15. A ház ajtaja nyitva maradt: ez jó, a maradt az állítmány része

16. A halnak úsznia kell: a halnak nem alany, hiszen ragozva van, hanem részeshatározó, olyan, mint a 2. mondat, állítmány kell, mi kell? úsznia. A főnévi igenév gyakran alany a kell, lehet, szabad, tilos mellett, és lehet a személynek megfelelően ragozni.

17. Te vagy legény: már volt

18. Nem szabad enned: jó, ez egyébként ugyanolyan mondat, mint a halas, csak nincs kitéve, hogy neked.

19. Okosabb is lehetett volna: itt az egész az is kivételével az állítmány. Tudniillik ha lecsupaszítjuk a mondatot, levesszük a múlt időt és a feltételes módot, az marad, hogy (Ő - rejtett alany) okos. Okos az állímány, nem jelző. Ezen nem változtat az, hogy áttesszük más időbe vagy módba.

20. Száz szónak is egy a vége: jó

21. a Törvényeket senki sem szegheti meg büntetlenül: jó

22. Sehol egy lélek: jó

23. Jó lett volna: jó Egyébként ez tök ugyanaz a mondat, mint az okosabb is lehetett volna.

24. Góg és Magóg fia vagyok én: jó

25. E fiúból pap lesz: valószínűleg jó, de sokat gondolkoztam azon, hogy akár a "pap lesz" is lehet egyben az állítmány egy személytelen szerkezetben

26. Kéz kezet mos: jó

27 Jó lelkiismeretben szokott szomorkodni: jó A szokott az állítány része

28Annyit ért hozzá, mint tyúk az abc-hez: jó

Megadta nékünk szent János napját, áldom magasztalom Isten hatalmát, adj isten kendteknek sokat élhessenek.: Jó, de egy összetett mondatot nem érdemes így elemezni.

29 Felhőt egyiken sem látsz: jó

30 és elkezdte a párokat összeénekelni: jó

31 Ekkor kezdik 9 fából a széket faragni: jó, a tárgynak- széket- van egy saját alárendelt tárgya

32 Aki az éjféli misén rááll a luca-székre , az meglátja a boszorkányokat. : ez egy alanyi alárendelő összetett mondat, nem kell mondatrészek szerint elemezni, nem tudom, hogy került ez a feladatba, kakukktojás

33 A sportkedvelők megérkeztek. : sportkedvelők egy szó, tárgyas alárendelő összetétel, tehát a sport nem külön tárgy, hanem a sportkedvelők az alany.

2009. szept. 6. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, mindet kijavítottam, most értem őket, remélem ez így is marad=)
2009. szept. 6. 19:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!