Fizika feladatok megoldásában segítség? (10. o. )


Konkrétan a feladatot sem értem, a tanár semmit nem mondott arról, hogy hogyan kéne megoldani... Ha valaki bármelyiket tudja, nagyon örülnék!


2. Határozzuk meg az elektromos mező térerősségének nagyságát és irányét abban a pontban, amelyben a mező a 2*10^-7 C töltésű részecskére 3*10^-4 N erőt fejt ki függőlegesen lefelé!


3. 10^4 N/C lefelé irányuló térerősségű elektromos mezőben elengedünk egy elektront, amelynek tömege 9,1*10^-31 kg.


a)Milyen nagyságú és irányú elektromos erő hat az elektronra?

b) Milyen nagyságú és irányú gravitációs erő hat az elektronra?

c) Milyen nagyságú és irányú gyorsulással indul el az elektron?


4. 2*10^4 N/C térerősségű mezőben lévő elektromosa feltöltött porszemre 6,4*10^-13 N nagyságú elektromos erő hat. Hány elektron töltésével rendelkezik a porszem?


5. Adjuk meg egy Q=-5*10^-7 C pontszerű töltés által létrehozott elektromos mezőben töltéstől r=0,1 m távolságra a térerősség nagyságát és irányát!


6. Milyen előjelű és nagyságú az a pontszerű töltés, amelynek elektromos mezőjében

a) a töltéstől 3 m távolságban a térerősség 180 N/C nagyságú és a töltés felé irányul?

b) a töltéstől 20 cm távolságban a térerősség 300 N/C nagyságú és a töltéstől elirányul?


7. A Q1=-4*10^-7 C és a Q2=*10^-7 C pontszerű töltések 60 cm-re helyezkednek el egymástól. Határozzuk meg az elektromos térerősség nagyságát és irányát


a) a ponttöltések közötti szakasz felezőpontjában!

b) abban a pontban, amely a Q1 töltéstől 90 cm, a Q2 töltéstől pedig 30 cm távolságban helyezkedik el!



2013. febr. 20. 20:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mindenhol a Coulomb erőt vagy az azzal kifejezett térerősséget kell használnod. F = k* *Q*q/r^2

E = F/q Ahol F a Coulomb erő, q pedig a próbatöltés, ami el fog tűnni térerősségnél. Az irányt meg megadja a feladat. Pl.: "lefele irányuló térerősségű mezőben"

Így már kell tudnod csinálni, ha mégse megy délután megcsinálom őket, csak most nincs időm rá.

2013. febr. 21. 04:28
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Megcsúszva ugyan, de itt a megoldás:


Elektromos tér erősségét ezen a szinten próbatöltéssel határozzuk meg.


Coulomb-féle erő:

F=k*q1*q1/r^2


Térerősség képlete:

E=F/q = (3*10^-4 N)/(2*10^-7 C) = 1500 N/c


3.

Itt csak leírom a képleteket amibe be kell helyettesíteni:

a, E = F/q --> F = E*q, iránya "lefele" mutat.

b, F = m*g, iránya a Föld középpontja felé mutat, mondhatni "lefelé", de ez nem pontos.

c, Az a és b pontban kiszámolt erőket össze kell adni és leosztani az elektron tömegével, az így kapott érték lesz a gyorsulás, iránya "lefelé" mutat. F = (Fc+Fg)/m=a


4,

E = F/q --> q=F/E ebből megkapod a töltés nagyságát, utána azt leosztod az elektron töltésével és megkapod a keresett darabszámot, n=q/e


5,

E = F/q = k*q/r^2, ezzel megkapod a nagyságát, iránya mivel ponttöltésről van szó ami gömbszimmetrikus elektromos teret hoz létre, ezért bármely pontban tekintjük radiális lesz.


6,

E=F/q = k*q/r^2 --> q=E*r^2/k, ez a nagysága, előjele pedig negatív, mivel a próbatöltést pozitívnak szokták venni és a különnemű töltések vonzzák egymást.

b,

Ugyanez, annyi különbség, hogy pozitív az előjel, ugyanazért, mint az előbb.


7,

a, Szokásos képlet, r = 0.3 m, többi adott. Iránya a negatív töltés irányába mutat.

b, Az irány ugyanez, a nagyság változik a távolságnak megfelelően.


Még valami, az SI mértékegységekre figyelj, mert különben rossz eredményeket kapsz.

2013. febr. 21. 20:05