Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ady Endre: Istenhez hanyatló...

Ady Endre: Istenhez hanyatló árnyék című versét kéne elemeznem 1 oldalban. Verselése, rímképlete, ellentétek, szimbólumok, végső tanulság, cím vizsgálata? Stb. de nekem ez a verselemzés nagyon nem megy! :/

Figyelt kérdés

2013. febr. 23. 16:30
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
És ez most engem miért érdekeljen?
2013. febr. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

A lényeg szerintem az, te mire gondolsz, és mit érzel, a többi véleményem szerint, mellé beszélés.

Doktorival is csak találgathatunk, ki mit értet, amikor azt az x sort leírta.


De hát amit muszáj, azt muszáj...


Bevezetésképp, még ne elemezd a konkrét szöveget, csak helyezd el a költőt, korban, stílusban.

Pl. Ady Endre a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője volt, a politikai újságírás kiemelkedő alakja, költészetének témái leginkább az emberi létről szólnak, stílusa leginkább szimbolista.

Műveiben gyakoriak az ellentétek, érdekesség, hogy verseinek általában háromszavas címeket adott.


Aztán írhatsz a mű témájáról egy két általános megállapítást: hogy a vallásosság hatotta át a verset, és annak elvesztése, hogyha az embernek elfogy a hite, vagy zsákutcába fullad az élete, akkor könnyen rájöhet, hogy a döntéseivel egyedül marad, és igazán magunkban bízhatunk leginkább, mert egyedül jöttünk, egyedül távozunk. De írhatsz mást is.


Ennyit a bevezetésről, most jöjjön a tárgyalás. Ahova lehet betűzdelni a versből idézet sorokat, hogy alátámaszd az elemzésed.



Cím értelmezése: "Istenhez hanyatló árnyék" - Az árnyék jelentheti a bennünk lévő rossz oldalunk, az esendőbbet, amivel Istenhez fordulunk, hogy segítsen legyőzni, vagy adjon erőt hozzá. Esetleg jelenthet a hanyatlás alázatot is, mintha ez az esendőbb oldalunk, mégis csak már már kész lenne megadni magát, hogy felszámoltasson bennünk. Ha egybe nézzük az egészet, akkor jelentheti még: magát az egész ember, akit már annyira megtépett az élet, hogy csak árnyéka önmagának, és már a hite is elfogyott. Műfajilag mindenképpen istenes versről beszélhetünk.


A verselése, rímképleten nincs nagyon mit magyarázni, azt látod, hogy a sorok hogyan rímelnek, és milyen a mű formája, hány sorból áll.


Próbálj fehúzni egy szerkezetet, ami mentén tudod elemezni a verset, hogy zavarodj össze.


Itt van egy példa, és még magyarázatok is vannak hozzá, kb. mit kell hozzá írni.


[link]


Leírhatod, melyik versszakról mit jut eszedbe, szétszedheted szavakra, részekre bonthatod.

Nem árt ismerni, milyen körülmények közt született a vers, és ismerni hozzá a költő életét.

Amúgy többféle verselemzés létezik, nem mondták melyik fajta kell?

2013. febr. 24. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm sokat segítettél, írtam 2 oldalt. Megszenvedtem vele, de megdicsért a tanárnő is! Mégegyszer köszönöm!
2013. márc. 12. 19:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!