Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a hiba ebben a valószínűség...

Mi a hiba ebben a valószínűségszámítás megoldásban?

Figyelt kérdés

Feldobva egy kockát 8-szor mennyi az esélye, hogy pontosan 3-szor lesz 1-es? Tudom, hogy kell megoldani, de ez miért nem jó?

Nem számítva a sorrendet (6+8-1) alatt a 8 az összes lehetőség. A kedvező lehetőség pedig (5+5-1) alatt az 5, mert a három darab egyes egyféleképpen lehet egymás mellett, ha nem számít a sorrend, a többi 5 helyen pedig ennyiféleképpen lehet a maradék 5 szám, úgy, hogy itt sem számít a sorrend.


2013. márc. 12. 21:39
 1/4 anonim ***** válasza:
Így kéne megoldani: [link]
2013. márc. 12. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, írtam, hogy meg tudom oldani.
2013. márc. 12. 22:58
 3/4 bongolo ***** válasza:

Jó az első válasz, de a kérdező is írta, hogy tudja a megoldást.


Kérdező, értem a problémádat. Jól felírtad, hogy ha nem számítana a sorrend, hogyan jönne ki a kedvező és az összes eset száma. A kérdés valójában az, hogy miért kell számítson a sorrend?


Egyszerűen a kockadobásoknak sorrendjük van, ezért nem tekinthetünk el tőle.


Nézzünk egy jóval egyszerűbb példát:

Mennyi a valószínűsége, hogy kétszer dobva a kockával mindkétszer 1-es jön ki? A válasz szerintem mindenki számára egyértelmű: Elsőre dobva 1/6, másodjára is 1/6, tehát mindkétszer 1/36.

Ha viszont úgy számolnánk, hogy nem számít a sorrend, akkor az összes esetek száma nem 36, hanem csak (7 alatt 2) = 21, viszont a kedvező eset továbbra is csak 1. Egyértelmű, hogy ez nem ugyanazt adja. A különbség abból jön, hogy mondjuk azt az esetet, hogy 3,4 meg 4,3 egyetlen egynek számoltuk, pedig ez két különböző dobássorozat volt.

2013. márc. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már értem!
2013. márc. 13. 17:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!