Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 2 rombusz miért (nem) hasonló,...

2 rombusz miért (nem) hasonló, ha 1-1 szögük egyenlő nagyságú?

Figyelt kérdés
Szeintem hasonló, de én az ilyen bizonyításokban sosem voltam jó. Addig eljutottam, hogy van benne 2 egyenlőszárú 3szög, de tovább nem tudom. (Persze, lehet, hogy ez a 2 3szög nem is kell a bizonyításhoz.)
2013. márc. 26. 15:59
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A háromszögekig is vissza lehetne vezetni, de egyszerűbb így:

Veszel két rombuszt.

Megállapítod, hogy A és B rombuszban alfaA és alfaB szögek egyenlőek.

Ha alfaA egyenlő még a vele szemben lévő szöggel is, tehát (eddig) van négy szögünk ami azonos nagyságú.

Mivel egy négyszögben a belső szögek összege 360° (avagy a rombusznál: azonos száron fekvő szögek 180° -ra egészítik ki egymást) ezért a másik két szöget is tudod a rombuszon belül (180°-alfa).

Amennyiben A és B rombusz minden szöge egyenlő nagyságú, már eleget tettek a hasonlóság elégséges feltételének a rombusz alaptulajdonságait is számításba véve.


Felbonthatod őket 2-2 háromszögre (A1, A2, B1, B2). Ekkor tudjuk, hogy négy egyenlő szárú háromszögünk van amiknek mindegyikéből tudunk egy szöget. Mindegyik belső szögeinek összege 180°-alfa és mivel egyenlő szárúak tudjuk, hogy a nyolc darab béta szög ami a négy háromszögön belül van (180°-alfa)/2.

Mivel a háromszögek páronként hasonlóak (minden szögük egyenlő így oldalaik is egy állásúak) és egymáshoz képest is azonos helyet foglalnak el a síkban (a bennük lévő két azonos szöghöz tartozó oldaluk közös) így kimondható, hogy a belőlük alkotott síkidomok is hasonlóak.

2013. márc. 26. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A második fele volt a két háromszöges verzió, amit te is elkezdtél.
2013. márc. 26. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! :)
2013. márc. 27. 14:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!