Írj fel olyan másodfokú egyenletet, amelynek gyökei gyök (7) és -gyök (2)?

Valaki segítsen! Előre is köszönöm!

2013. ápr. 2. 11:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Viéte formulákat alkalmazod, kifejezed b-t és c-t

Egyenletbe behelyettesítessz, osztassz a-val.


Ez lesz az egyenlet:

x² - (√7-√2)x - √14 = 0


Sok sikert!

2013. ápr. 2. 12:01
 2/16 anonim ***** válasza:

Az előzőnél sokkal egyszerűbb, ha a gyöktényezős alakból indulsz ki:


(x-gyök(7))*(x+gyök(2))=0 azaz

x^2+(gyök(2)-gyök(7))-gyök(14)=0

2013. ápr. 2. 16:49
 3/16 Tom Benko ***** válasza:
A másodfokú egyenlet szorzatalakban: k(x-\sqrt{7})(x+\sqrt{2})=0, k tetszôleges.
2013. ápr. 3. 08:04
 4/16 anonim ***** válasza:
Kivéve a k=0 esetet. :)
2013. ápr. 3. 09:53
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm azoknak, akik eddig írtak! igazából az nem megy, hogy hogyan kell kifejezni az a, b, c-t. sehogy sem jön ki :/
2013. ápr. 3. 17:42
 6/16 anonim ***** válasza:

Szeretném, hogy megértsd, ezért levezetem, de 10. osztályosként már tudnod kellene egyenletet rendezni :S

ax² + bx + c = 0


Két Viete-formula:

-b/a = x₁ + x₂

c/a = x₁*x₂


Fejezzük ki b-t:

-b/a = x₁ + x₂

-b = a(x₁ + x₂)

b = -a(x₁ + x₂)


Fejezzük ki a-t:

-b/a = x₁ + x₂

-b = a*(x₁ + x₂)

a = -b/(x₁ + x₂)


Fejezzük ki c-t:

c/a = x₁*x₂

c = a*x₁*x₂


Fejezzük ki a-t:

c/a = x₁*x₂

c = a*x₁*x₂

a = c/(x₁*x₂)


Amire most szükséged van:

b = -a(x₁ + x₂)

c = a*x₁*x₂


b = -a(√7 + √2)

c = a*√7*√2 = a*√14


Behelyettesítünk az alapegyenletbe:

ax² + bx + c = 0

ax² + -a(√7 + √2)x + a*√14 = 0


Osztunk a-val:

x² - (√7 + √2)x + √14 = 0

2013. ápr. 3. 17:53
 7/16 Tom Benko ***** válasza:
@4: Az is jó! Helyettesíts be, ha nem hissed.
2013. ápr. 4. 07:55
 8/16 Tom Benko ***** válasza:
@6: Minek ennyire túlbonyolítani?
2013. ápr. 4. 07:56
 9/16 anonim ***** válasza:

Kedves #8!

Viete-formulát tanulják vélhetően, ezzel kell megoldani.

Ha jobban megnézed csak két alapformulát kell felírni, és behelyettesíteni az egyenletbe. Nincs túlbonyolítva, csak mindent kifejeztem, hogy áttekinthető legyen.

2013. ápr. 4. 17:29
 10/16 A kérdező kommentje:
#6/9 nagyon köszönöm a segítséget! életmentő vagy :)
2013. ápr. 4. 18:44
1 2