Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nyelvtanból kaptam egy olyan...

Nyelvtanból kaptam egy olyan feladatot hogy i-képzőt kell rakni a szavak végére, sokat megcsináltam de valaki leírná ezért? Arany János-Babits-Shakespeare-Közép Dunántúl-magas Tátra

Figyelt kérdés
2013. ápr. 8. 19:50
 1/7 anonim ***** válasza:
89%
Arany János-i, babitsi, közép-dunántúli, magas-tátrai, shakespeare-i
2013. ápr. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Arany János-i, babitsi, Shakespeare-i, közép-dunántúli, magas tátrai

szerintem így kell írni, meg is néztem, ha a teljes nevet írod le, mint Arany János, akkor kötőjellel kell írni az -i toldalékot, ha csak a vezetéknevet, mint itt a Babits név, akkor azt kis betűvel és egybe !

2013. ápr. 8. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Közben érkezett a másik válasz is, annak analógiájára, amit leírtam a Shakespeare-i is kis betűvel kellene kezdődjön, de azt aláhúzza a rendszer !

Mi a helyes ? A gép tudja rosszul, vagy mi ?

2013. ápr. 8. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

Ez az -i képzős melléknevek helyesírása


Arany János-i (nagy kezdőbetű, mert "Arany János" tulajdonnév)


babitsi


shakespeare-i (kötőjellel kell)


közép-dunántúli (kis kezdőbetű)


magas tátrai (kis kezdőbetű)

2013. ápr. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A "Helyesírási segédkönyv" szerint

shakespeare-i (kis kezdőbetű és kötőjeles írásmód)

2013. ápr. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ha a tulajdonnév elemeit különírjuk, a származékban megtartjuk az alapalak különírását és eredeti kezdőbetűit" Pl.: "Móricz Zsigmond-i",

Arany János-i

2013. ápr. 8. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Finoman jelezném, az első válaszban leírtam mindent helyesen, nem igazán értem, az miért nem volt elég.

Javaslom olvasgatásra az akadémiai helyesírást, abban egyébként ez mind benne van, és jelenleg még mindig az van érvényben (11. kiadás). Mellesleg a Magas-Tátrát kötőjellel kell írni, ha bárkit érdekel, a megfelelő szabályt is mellékelem.

2013. ápr. 8. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!